Osaka, Japonsko – Tým vědců vedený japonským farmaceutickým startupem pracuje na léku, který by jako první na světě stimuloval růst nových zubů a jehož cílem je uvést jej na trh přibližně do roku 2030. (Foto: Flickr)

Společnost Toregem Biopharma Co, financovaná Kjótskou univerzitou, by měla zahájit klinické zkoušky na zdravých dospělých osobách přibližně v červenci 2024, aby potvrdila bezpečnost léku poté, co se týmu v roce 2018 podařilo vypěstovat nové zuby na myších.

Většina lidí má kromě mléčných a stálých zubů také „zubní pupeny“, které mají potenciál stát se novým zubem, ačkoli pupeny se obvykle nevyvinou a následně zmizí.

Tým vytvořil protilátkový lék, který inhibuje protein, jenž potlačuje růst zubů. Lék působí na tyto pupeny a stimuluje jejich růst.

V roce 2018 tým podal lék také fretkám, které mají mléčné i stálé zuby podobně jako lidé, a nové zuby jim vyrostly.

Tým plánuje od roku 2025 uspořádat klinickou studii léku pro děti ve věku 2 až 6 let s anodoncií, které se narodily bez některých nebo všech stálých zubů. Dětem bude aplikována jedna dávka léku, aby se u nich vyvolal růst zubů.

Existuje také naděje, že se lék v budoucnu využije u dospělých, kteří přišli o zuby v důsledku zubního kazu.

Chybějící zuby u dětí mohou ovlivnit vývoj jejich čelistní kosti,“ uvedl Katsu Takahashi, spoluzakladatel společnosti Toregem Biopharma a vedoucí oddělení stomatologie a ústní chirurgie v nemocnici Kitano v Ósace.

„Doufáme, že tento lék bude sloužit jako klíč k řešení těchto problémů,“ dodal.

Zdroj: japantoday.com