USA, Ohio – Policie byla vyslána do města v Ohiu nikoli kvůli loupeži nebo vraždě, ale kvůli osmileté dívce, která prodávala limonádu bez povolení… (Foto: Youtube / ilustrační)

Asa Bakerová je osmiletá dívka z Ohia s ohromným podnikatelským duchem. V horkém létě si Asa místo toho, aby trávila dny doma u televize, postavila na zahradě stánek s limonádou, aby si vydělala nějaké peníze.

„Je to zábava a chodí tam spousta lidí,“ řekla Asa v rozhovoru pro televizi FOX 8 News a dodala, že se u ní zastavuje spousta řidičů kamionů, kteří platí víc než 1 dolar za kelímek.

„Zvláště na venkovské silnici mám hodně lidí,“ řekla.

Bohužel pro Asaovou však její podnikatelské léto skončí, když policie její stánek zavře za trestný čin prodeje limonády bez povolení.

Začátkem tohoto měsíce se Asa poprvé setkala s železnou pěstí státu, když si postavila stánek u otcova podniku v centru města. Všechno si vyjasnila s majitelem pozemku a měla povolení být tam během každoročního městského festivalu žeber a jídla.

Asa stála v uličce asi půl bloku od festivalu a obchod šel dobře – dokud se neobjevila policie.

Asa říká, že když viděla, jak k jejímu stánku přichází policista, myslela si, že si jde koupit kelímek limonády. Ale to nebyl jeho úkol. Místo toho, aby dívku povzbudil v jejím podnikatelském umu v oblasti limonád, byl tam proto, aby jí zavřel dveře.

Asa nezaplatila vládě za privilegium prodávat limonádu ze soukromého pozemku a úkolem tohoto policisty bylo tento zákon vymáhat.

Tento policista, který zdůrazňoval, že za mentalitou „jen dělám svou práci“ se skrývají pocity, měl ve skutečnosti svědomí a byl naštvaný, že musel Asin stánek zavřít. Ale přesto ho zavřel.

„No, byli opravdu smutní, že mě museli zavřít, ale dali mi 20 dolarů, abych to zkusila zaplatit,“ řekla Asa.

„Rozhodně jsem poznala, že ji zavřít nechtěl, ale když vám zavolají, tak to udělat musí. Rozhodně udělal správnou věc, víte, v situaci, do které se dostal,“ řekla Katrina Mooreová, Asaové matka.

„Vyhledali jsme si to a bylo to v podstatě kdekoli v Ohiu. Musíte mít licenci a o tom jsem nikdy neslyšel,“ řekl Kyle Clark, Asaové otec.

Stanice FOX 8 se obrátila na město, které uvedlo, že policejní oddělení je povinno prosazovat městské vyhlášky – zřejmě i za cenu potlačení duchapřítomnosti osmileté dívky.

V kodifikovaných vyhláškách města Alliance se jasně uvádí, že každý prodejce si musí před otevřením obstarat licenci.

Neexistují žádné výjimky. Ani pro dětský stánek s limonádou.

Zákon je tak vágní, že rodina netuší, jaké povolení si má pořídit – zejména pro osmiletou holčičku.

„Abyste získali licenci pro prodejce potravin, trvá jen pět dní a její cena je 40 dolarů za pět dní, takže to je tak trochu mimo. Pokud chce prodávat na ulici, musí si vyřídit pouliční povolení. Pokud bude prodávat před podnikem, musíme získat povolení pro prodejce,“ řekl Moore.

Dobrou zprávou je, že Asu to nerozhodilo a o týden později už zase prodávala limonádu na ulici. Po negativním tisku na sociálních sítích tentokrát policie prohlásila, že ji nechá na pokoji – výhra občanské neposlušnosti.

Zdroj: thefreethoughtproject.com