V Číně stoupá počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, aktuálně je jich evidováno 440. Navíc si epidemie plicního onemocnění způsobeného virem vyžádala již devět lidských životů. (Foto: Flickr)

V Číně nyní uvádí, že riziko šíření nového typu tohoto viru roste kvůli možným mutacím. Dnes zasedne i WHO, která bude řešit rychlé šíření nákazy.

Čínská státní televize ještě v úterý mluvila o zhruba 300 případech onemocnění ve 14 provinciích země. Zástupce ředitele národní zdravotnické komise Li Pin uvedl, že tato čísla jsou platná k úterní půlnoci.

Nové mutace, marný boj lékařů

Li Pin také uvedl, že jelikož virus mutuje a přizpůsobuje se, ztěžuje to snahy úřadů o zabránění šíření epidemie.

„V poslední době se počet potvrzených případů nákazy značně zvýšil, nepochybně je to spojeno s tím, že se o tomto virusu dozvídáme stále více informací. Zdokonalujeme metody diagnostiky a zároveň zlepšujeme dodávky diagnostických činidel po celé zemi. Specialisté zjistili, že případy nákazy jsou odhalovány převážně ve Wu-chanu, také již existují případy nákazy člověka od jiného člověka a nákazy lékařského personálu,“ oznámil zástupce ředitele národní zdravotnické komise Li Pin.

Podle něj se virus šíří převážně vzdušnou cestou a existuje možnost jeho mutace, proto je riziko dalšího šíření nemoci vysoké.

Na konci prosince čínské úřady informovaly o vypuknutí plicního onemocnění neznámého původu, první a většina případů nákazy byly odhaleny ve Wu-chanu.

Předběžně bylo zjištěno, že původcem onemocnění je nový typ koronaviru – 2019-nCoV. Podle posledních informací bylo potvrzeno 440 případů nákazy, devět lidí na následky onemocnění zahynulo.

Šíření viru

Virus se již rozšířil i za hranice Číny, případy nákazy byly zaznamenány v Jižní Koreji, Japonsku, USA, Thajsku a na Tchaj-wanu. Jde o lidi, kteří dříve pobývali ve Wu-chanu. Podezřelé případy jsou sledovány v Singapuru, Hongkongu a Austrálii. Čínské úřady již oficiálně potvrdily, že se virus přenáší z člověka na člověka.

Světová zdravotnická organizace na dnešní krizové schůzce rozhodne, jestli budou vydána celosvětově závazná pravidla zacílená na zastavení dalšího šíření nákazy, může se to týkat vyhlašování karantény, uzavírání hranic nebo omezení mezinárodního cestovního ruchu.

Severní Korea dnes již zareagovala a čínským turistům zakázala vstup do země. Preventivní opatření zavedla i tchajwanská technologická společnost Foxconn, která svým zaměstnancům radí, aby během svátků nového lunárního roku nenavštěvovali pevninskou Čínu.

Čína se v těchto dnech připravuje na oslavy příchodu nového lunárního roku, sváteční volno letos připadá na 24. až 31. leden, kdy se po celé zemi budou přesouvat stovky milionů lidí. Experti se obávají prudkého nárůstu šíření nákazy.

Koronaviry jsou čeleď z více než 30 virů rozdělených na dvě podčeledi. Poprvé byly odhaleny v roce 1965. Způsobují onemocnění lidí, domácích zvířat, ptáků, prasat a dobytka. Koronavirus může způsobit vážná onemocnění dýchacího ústrojí, trávicí a nervové soustavy. O prvním úmrtí na nákazu novým virem čínské úřady informovaly 11. ledna.

Zdroj: snews.com