MEXIKO – Archeologové učinili během loňského zemětřesení mimořádný objev: pod právnickou fakultou v Mexico City byla odhalena obrovská barevná hadí hlava z Aztécké říše, informoval ve svém prohlášení Národní institut antropologie a historie Mexika (INAH). (Foto: UNAM / LANCIC)

Obří hadí hlava je podle INAH 1,80 metru dlouhá, 85 centimetrů široká, 1 metr vysoká a váží přibližně 1,2 tuny. Ve společném prohlášení archeologové odhadují stáří sochy na více než 500 let.

Podle INAH se socha dostala na světlo během zemětřesení v Mexico City 19. září loňského roku. Seismická událost způsobila poškození a změny zemského povrchu, které odhalily hadí hlavu pod budovou Národní autonomní univerzity.

Velkou zvláštností masivní hadí hlavy je, že stejná směs bahna a vody, která sochu pokrývala více než půl tisíciletí, dokázala zachovat také štuk a stopy okrové, červené, modré, černé a bílé barvy, vysvětluje INAH ve svém prohlášení. Hlava hada je tedy ve vynikajícím stavu zachování.

Po nálezu byla zřízena vlhká komora, v níž podle INAH od září loňského roku probíhají barevné konzervační práce na hadí hlavě, které budou pokračovat až do začátku roku 2024.

Jedná se o uzavřenou místnost vyloženou plastovou fólií a vybavenou různými měřicími přístroji, aby bylo možné kdykoli odečítat a kontrolovat relativní vlhkost tohoto starověkého zobrazení ophida,“ vysvětluje Barajas Rocha v článku zveřejněném Národním ústavem antropologie a historie Mexika. Právě on vede práce na konzervaci barev.

Hadí hlava tak bude postupně ztrácet vlhkost, která se ve strukturách sochy za staletí nahromadila. „Pokud se totiž tento proces urychlí, může to vést ke ztrátě barvy a dokonce k prasklinám nebo krystalizaci solí v kameni,“ říká odborník a zdůrazňuje nutnost zvláštních opatření.

Zdroj: morgenpost.de