Zdravotnické orgány ve Skotsku zahájily vyšetřování po záhadném nárůstu úmrtí novorozenců, který byl zaznamenán již podruhé během šesti měsíců. (Foto: Flickr)

Zpráva deníku Herald upozorňuje na „velmi neobvyklý“ nárůst úmrtí novorozenců, přičemž poplach byl vyvolán poté, co v březnu zemřelo 18 dětí během čtyř týdnů po narození.

Stejná kontrolní hranice byla překročena i v září loňského roku, kdy bylo zaznamenáno 21 úmrtí novorozenců, což se stalo poprvé od počátku vedení záznamů.

„Míra novorozenecké úmrtnosti byla v září 5,1 na 1000 živě narozených dětí a v březnu 4,6 na 1000, zatímco v roce 2019 činila v průměru 1,49 na 1000,“ uvádí deník.

Skotské ministerstvo veřejného zdraví (PHS) uvedlo, že tato úmrtí nemohla být způsobena náhodou, přičemž příčina předchozího nárůstu v září rovněž „zůstává záhadou“.

Zpráva uvádí, že se zvýšila proočkovanost nastávajících matek a že infekce covid-19 během těhotenství jsou spojeny s vyšší pravděpodobností předčasného porodu, ale nezjistila žádnou „přímou souvislost“ mezi nárůstem covid-19 a úmrtími.

Podle skotské PHS infekce covid-19 „zřejmě nehrály roli“ v zářijové vlně úmrtí.

Dr. Sarah Stocková z Edinburské univerzity uvedla: „Čísla jsou opravdu znepokojující,“ ale přiznala, že nezná příčinu úmrtí.

Zdroj: summit.news