Ruské město Belgorod, které leží severně od ukrajinských hranic nedaleko Charkova, se údajně v posledních 24 hodinách dostalo pod opakovanou palbu ukrajinských sil. (Foto: Twitter)

„Gubernátor ruské pohraniční oblasti obvinil Ukrajinu, že ve čtvrtek ostřelovala tamní obytný blok, ale kyjevský představitel uvedl, že na vině byla zbloudilá ruská raketa, což byl jen jeden ze série zjevných úderů na ruská pohraniční města,“ uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s tím, že „ve vesnici poblíž hranic byla poškozena škola a ve městě Belgorod bylo zasaženo horní patro obytného bloku“.

Ačkoli se nejedná o první případ ukrajinských přeshraničních úderů (nehledě na to, že Kyjev odpovědnost popírá), v pátek se situace vyostřila v souvislosti s údajným nočním raketovým úderem na tepelnou elektrárnu v Belgorodu, přičemž další zprávy hovoří o tom, že se velká část města ponořila do tmy.

Nepotvrzené snímky klíčového energetického zařízení v ruském Belgorodu v plamenech po údajném raketovém úderu.
Pokud se skutečně jedná o důsledek potvrzeného ukrajinského raketového úderu, bude to znamenat masivní eskalaci na pozadí několika vážných eskalací v uplynulém týdnu, včetně útoku na most v Kerčském průlivu, vzhledem k tomu, že se jedná o významný zásah na ruském území.

Znamená to začátek úderu ukrajinské strany na ruskou energetickou infrastrukturu? Začátkem týdne prezident Vladimir Putin oznámil zahájení agresivního zásahu proti ukrajinské energetické síti.

Zůstává další otázka: využívají ukrajinské síly rakety delšího doletu převedené od západních spojenců? Pokud ano, mohlo by to vyvolat obrovskou reakci Moskvy, přestože Putin ve svém dřívějším pátečním projevu signalizoval, že prozatím neplánuje další rozsáhlé letecké údery po celé Ukrajině.

Údajný raketový úder a okamžik dopadu na elektrárnu:

K přehledu zesílených ruských útoků z pondělí na úterý na ukrajinskou energetickou infrastrukturu napsal deník The New York Times:

V pondělí na rozsáhlých územích Ukrajiny nefungovala elektřina, protože prezident Vladimir V. Putin prohlásil, že Rusko se v sérii úderů po celé zemi záměrně zaměřilo na ukrajinský energetický systém v reakci na útok na kritický most spojující Rusko a Krym, z něhož Putin obvinil Ukrajinu.

Série raketových úderů dopadla na více než 10 měst od Charkova po Kyjev a podle ukrajinských představitelů měla za cíl ochromit energetický systém země v době blížící se zimy. Ukrajinské záchranné služby uvedly, že bez proudu se ocitlo pět oblastí – Lvov, Poltava, Sumy, Charkov a Ternopil. Byly hlášeny také výpadky internetu a vytápění.

Níže: více záběrů hořící tepelné elektrárny Belgorod po nahlášeném útoku…

Ukrajinské zdroje a média popírají, že by se jednalo o důsledek ukrajinského útoku, a namísto toho tvrdí, že na vině jsou „bludné“ ruské rakety.

Zdroj: nytimes.com