Japonsko vystoupí z Mezinárodní velrybářské komise (IWC) a obnoví komerční lov velryb. Oznámil to ve středu mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. (Foto: Wikipedia)

"Rozhodli jsme se vystoupit z Mezinárodní velrybářské komise s cílem obnovit v červenci příštího roku komerční lov velryb," citovala Sugu agentura AFP.

"Komerční lov velryb, který se má obnovit od července příštího roku, bude omezen na teritoriální vody Japonska a jeho výlučné ekonomické zóny. Nebudeme lovit v antarktických vodách nebo na jižní polokouli," řekl mluvčí japonské vlády.

Podle Sugu Japonsko oficiálně vyrozumí IWC o svém rozhodnutí do konce tohoto roku, což znamená, že vystoupení z IWC nabude účinnosti do 30. června.

Mezinárodní velrybářská komise (IWC) v září zamítla návrh Japonska na zrušení zákazu lovu velryb, který je v platnosti již 32 let. Proti návrhu hlasovalo 41 účastníků pětidenního zasedání IWC v brazilském městě Florianopolis. Japonců při hlasování podpořilo 27 členů organizace.

IWC schválila moratorium na komerční lov velryb v roce 1986 s cílem chránit druhy, jimž hrozí vyhynutí. Japonsko, Norsko a Island zákaz nerespektují a ročně zabijí stovky těchto mořských savců. Japonsko žádalo nahrazení plošného zákazu speciálními kvótami na výlov druhů, které se podle něj vyskytují v dostatečném počtu.

Japonci podle environmentální organizace Pro Wildlife zabijí kolem 450 velryb ročně, přičemž tvrdí, že je to pro vědecké účely. Norsko uloví ročně téměř 700 a Island kolem 200 velryb.

Zdroj: bbc.com