Pět čínských státních společností kótovaných na burze v USA nečekaně oznámilo plány na stažení z amerických burz kvůli požadavkům SEC na audit, uvedla agentura Bloomberg. (Foto: Flickr)

V samostatných prohlášeních na hongkongské burze PetroChina, China Petroleum & Chemical, China Life Insurance, Sinopec Shanghai Petrochemical a Aluminum Corp. of China, jedny z největších státních společností, uvedly, že dobrovolně stáhnou své americké depozitní akcie (ADR) z newyorské burzy.

Všech pět společností uvedlo, že očekává podání žádosti o stažení cenných papírů z burzy SEC do konce měsíce, a dodalo, že ke stažení jejich ADS z burzy dojde deset dní poté.

Podle podání společnosti PetroChina znamenalo pokračování kótování v USA „značnou administrativní zátěž při plnění povinností zveřejňování informací“ a navíc si společnosti stěžovaly na nízké objemy obchodů na newyorské burze.

Oznámení o vyřazení ze seznamu přišlo týden poté, co předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová rozzlobila Peking. Číňané se již léta vyhýbají americkým auditorům, aby kontrolovali jejich účetní knihy. Pokud se obě země nedokážou dohodnout na pravidlech pro čínské auditorské společnosti, pak je SEC do roku 2024 vyřadí z amerických burz.

Podle květnových odhadů agentury Bloomberg Intelligence hrozí, že přibližně 300 podniků se sídlem v Číně a Hongkongu, jejichž tržní hodnota přesahuje 2,4 bilionu dolarů, bude vyřazeno z amerických burz, protože SEC zvýší kontrolu těchto firem. Mezi největší patří China Life, PetroChina, China Petroleum & Chemical, Alibaba Group Holding Ltd. a Baidu Inc.

„Tyto státní podniky působí ve strategických odvětvích a má se za to, že mají přístup k informacím a údajům, které čínská vláda může váhat zpřístupnit zahraničním regulačním orgánům,“ uvedl Redmond Wong, stratég společnosti Saxo Markets.

Zpráva o náhlých plánech na vyřazení významných státních podniků z burzy způsobila, že společnosti Alibaba Group Holding Ltd., Pinduoduo Inc. a JD.com Inc. v pátek ráno v předobchodní fázi na americkém trhu klesly o 3 až 4 %. Fond Kraneshares CSI China Internet Fund ETF klesl o téměř 3 %.

Čínské ADR se potýkají s několikaletým převisem, který ovlivňuje ceny akcií. Dnešní zpráva o vyřazení z obchodování na burze vyvolá mezi investory ještě větší negativní postoj k čínským akciím kótovaným v USA, protože je stále méně pravděpodobné, že bude dosaženo dohody o auditu.

Zde je vyjádření analytiků podle agentury Bloomberg:

Bloomberg Intelligence (Marvin Chen)

  • „Vyřazení SOE ADR z listingu může mít na samotné společnosti jen malý dopad, protože obraty z amerických trhů jsou minimální. Tyto kroky mohou být symbolem eskalace napětí mezi USA a Čínou.“
  • S blížícím se termínem auditu můžeme být svědky dalších dobrovolných vyřazení SOE z burzy. Pozitivní je, že by to mohlo znamenat, že Čína může být připravena dosáhnout dohody o auditu těch společností, které jsou stále kótovány v USA.“

EFG Asset Management HK Ltd (Daisy Li)

  • „Myslím, že to bude mít vliv na náladu investorů vůči ADR. Nicméně tyto návraty jsou v rámci očekávání, protože ADR čínských státních podniků zaznamenávají v USA velmi nízký objem obchodů a mnoho zahraničních fondů do nich nemůže investovat.“
  • Lidé zastávají poměrně medvědí názory na ADR, protože si myslí, že je nepravděpodobné, že by se podařilo dosáhnout dohody v otázce auditu.

Saxo Markets (Redmond Wong)

  • Tyto státní podniky působí ve strategických odvětvích a má se za to, že mají přístup k informacím a údajům, které čínská vláda může váhat zpřístupnit zahraničním regulačním orgánům. Navíc mají jen malou tržní kapitalizaci v ADS.
  • Nezdá se překvapivé, že se rozhodly stáhnout akcie z newyorské burzy.

GAM Investment Management (Jian Shi Cortesi)

  • „Čínským společnostem je stále jasnější, že v době americko-čínského soupeření by mohly čínské společnosti, které jsou kótovány v USA, čelit riziku vyřazení z burzy. To se projevilo jako převis čínských ADR. Očekáváme, že více čínských firem dobrovolně stáhne své akcie z amerického trhu nebo přesune své primární kotace do Hongkongu.“
  • „To vytváří krátkodobé šumy. Akcie kótované v Hongkongu se však z hlediska ocenění neobchodují se slevou oproti americkým ADR. ADR nejsou běžně přístupné čínským pevninským investorům, ale hongkongské kotace mají potenciál být zahrnuty do programu Stock Connect a být obchodovatelné pro pevninské investory.“

Uob Kay Hian (Hongkong) Limited (Steven Leung)

  • Myslí si, že vyřazení Sinopecu a PetroChiny z burzy je „jen otázkou času“ a další společnosti by mohly následovat Vzhledem k současným čínsko-americkým vztahům je nepravděpodobné, že by se podařilo dosáhnout nějaké dohody o auditu, kterou by Čína akceptovala.
  • Vzhledem k tomu, že kótování v USA v posledních letech příliš nepomohlo s financováním vlastního kapitálu, ale je třeba vyhovět přísnějším předpisům, měla by se většina z nich rozhodnout pro stažení z USA a návrat zpět.

Kamet Capital Partners Pte (Kerry Goh)

  • Všechny tyto společnosti jsou ve vlastnictví státu, takže to vypadá, že dostaly nějaký pokyn od vlády.
  • Je nepravděpodobné, že by to mělo velký dopad, protože se s nimi v USA aktivně neobchoduje. Dopad na sentiment na čínském akciovém trhu bude také minimální.

CMC Markets (Singapore) Pte. (Kelvin Wong)

  • Všechna tato oznámení zřejmě signalizují napjatější vztahy mezi USA a Čínou, protože USA již nejsou považovány za vhodné finanční centrum pro čínské firmy k získávání kapitálu.
  • Investoři by měli mít na paměti blížící se zvyšující se prémii za geopolitické riziko, která v současné době není na trzích plně započítána. Zdá se, že nedávné napětí ohledně Tchaj-wanu tyto kroky k vyřazení z obchodování posiluje

Zdroj: zerohedge.com