Podle představitelů americké obrany, kteří hovořili s Politico, rostou v Pentagonu obavy z vysokých nákladů na boj proti hrozbě, kterou představují jemenské ozbrojené síly v Rudém moři. (Foto: Flickr / ilustrační)

Sanaa údajně za poslední měsíc vypálila nejméně 100 bezpilotních letounů směrem ke komerčním plavidlům napojeným na Izrael na podporu palestinského lidu. Podle amerických odhadů stojí každý z těchto dronů domácí výroby 2 000 dolarů.

Pro srovnání, každá munice použitá americkými válečnými loděmi v Rudém moři stojí od 1 do 4,3 milionu dolarů. Americké námořnictvo údajně sestřelilo nejméně 38 dronů vypálených Jemenem.

„[Vysoké náklady] se rychle stávají problémem, protože většina výhod, i když sestřelíme jejich přilétající rakety a drony, je v jejich prospěch,“ řekl Mick Mulroy, bývalý americký obranný úředník a důstojník CIA, pro POLITICO. „My, USA, se musíme začít zabývat systémy, které je mohou porazit a které budou více odpovídat nákladům, jež vynakládají na to, aby nás napadli.“

Situaci Washingtonu dále komplikuje skutečnost, že jejich válečné lodě nemohou na moři nabíjet munici.

V pondělí americký ministr obrany Lloyd Austin oznámil vytvoření mezinárodní námořní operační skupiny, která má čelit jemenským útokům v Rudém moři.

Podle západních médií se k této operační skupině, která nese název Operace Prosperity Guardian, přihlásilo 19 zemí. Veřejně však bylo oznámeno, že součástí koalice vedené USA jsou pouze Spojené království, Bahrajn, Kanada, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Seychely a Španělsko.

„Radím všem těm zemím, které se USA snaží zapojit ve prospěch Izraele, aby se neúčastnily jejich vojenské koalice, aby neohrožovaly bezpečnost svých plavebních cest ve prospěch Izraele a USA. Proč to musíte dělat?“ řekl vůdce jemenského hnutí odporu Ansarallah Abdul-Malik al-Houthi během televizního projevu 20. prosince.

Potvrdil také, že Washington „musí vědět, že je ve válce s celým jemenským národem“, a zdůraznil, že takový boj „bude mnohem těžší než to, čemu čelili v Afghánistánu a co vytrpěli ve Vietnamu“.

Vůdce Ansarallahu dále zdůraznil, že v Rudém moři hrozí nebezpečí pouze lodím napojeným na Izrael. „Výhradním subjektem, na který se Jemen zaměřuje, je Izrael […] Námořní plavba je kromě izraelských lodí bezpečná. Náš postoj je jasný a zřetelný. Bídu v Gaze nelze ignorovat.“

Závazek Jemenu postavit se proti izraelské kampani etnických čistek v Gaze vedl skupinu k tomu, že se zmocnila lodi napojené na Izrael a podnikla útoky na více než tucet dalších. Skupina odporu také odpálila rakety na izraelské přístavní město Ejlat.

Jejich akce přiměly nejméně šest největších světových lodních společností, aby přestaly operovat v Rudém moři.

Zdroj: thecradle.co