USA si musí zachovat potenciál jaderného zadržování a modernizovat svou triádu před nejnovějšími ruskými zbraní, jako jsou hypersonické rakety Avangard. Prohlásil to náměstek ministra obrany USA pro nákupy a technické zabezpečení Alan Shaffer. (Foto: Ministerstvo obrany Ruska)

„Tato nová zbraň ohrožuje naši obranu. Je vážnou hrozbou pro naši triádu. A právě proto je modernizace triády tak důležitá. Právě proto ministerstvo obrany považuje za prioritu hypersonické zbraně a ochranu před hypersonickými zbraněmi. To je konkrétní výzva“, řekl na konferenci o jaderném zadržování.

Podle Shaffera Čína a Rusko pracují na podobných projektech, a to nehledě na to, že disponují arzenálem mezikontinentálních balistických raket, který je dostatečný pro řešení úkolů zadržování.

„Čína a Rusko rozmisťují nové systémy zbraní v prostoru jaderného zadržování, ve strategickém prostoru. Házejí nám rukavici. Musíme být připraveni se těmto zbraním bránit a musíme být připraveni nabídnout systémy odvetného úderu,“ dodal náměstek šéfa Pentagonu.

Podle jeho slov při nedostatku účinných způsobů ochrany před hypersonickými zbraněmi hraje existence jaderného arzenálu významnou roli.

„Jaderné zadržování se ukázalo být velmi účinné při bránění rozsáhlému jadernému konfliktu. A trvám na tom, že si musíme zachovat jaderný potenciál i v budoucnu,“ řekl v závěru Shaffer.

Již dříve v tomto týdnu prezident USA Donald Trump prohlásil, že když neexistují smlouvy o kontrole zbraní s Ruskem a Čínou, bude Washington budovat ty „nejmohutnější“ jaderné síly ve světě.

Loni v červnu americký lídr oznámil svůj záměr modernizovat jaderné zbraně a vyvinout nové. Tento záměr plánují Spojené státy realizovat v průběhu nejbližších deseti let.

V roce 2018 promluvil Vladimir Putin v poselství Federálnímu shromáždění o nejnovějších druzích strategických zbraní, včetně hypersonických komplexů Kinžal, Avangard, Burevestnik, bojového laseru Peresvet, a také o bezpilotní ponorce s jadernou pohonnou jednotkou Poseidon. Část těchto zbraní už byla zařazena do výzbroje.

V prosinci roku 2019 byly uvedeny do bojové pohotovosti laserové komplexy Peresvet, rozšiřuje se síť letišť pro letadla nesoucí hypersonické rakety Kinžal a také začala sériová výroba raketového komplexu Avangard, který byl uveden do bojové pohotovosti v Orenburské oblasti. Rovněž pokračují práce na nové těžké mezikontinentální balistické raketě Sarmat, jejíž letové zkoušky mají začít, jak bylo oznámeno, v roce 2020.