Turecké testy systému protivzdušné obrany S-400 můžou mít vážné důsledky pro vztahy Ankary s Washingtonem, mluvčí Pentagonu Jonathan Rath Hoffman řekl v pátečním prohlášení. (Foto: Wikimedia)

"Americké ministerstvo obrany co nejdůrazněji odsuzuje turecký test systému protivzdušné obrany S-400 z 16. října – test potvrdil dnes turecký Prezident Recep Erdogan," řekl Hoffman. "Protestujeme proti testování tohoto systému Tureckem, které může mít vážné důsledky pro naše bezpečnostní vztahy."
Podobné prohlášení učinilo minulý pátek americké ministerstvo zahraničí. 

Hoffman také zopakoval postoj Washingtonu, že "operační systém S-400 není v souladu se závazky Turecka jako spojence USA a NATO".

Prezident Erdogan v pátek prohlásil, že Turecko nebude mít žádné konzultace se Spojenými státy ohledně testů systémů protivzdušné obrany S-400 zakoupených z Ruska.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar ve čtvrtek potvrdil, že jeho země provedla testování systémů protivzdušné obrany S-400 v Sinopu, což naznačuje, že testy byly jednoduše naplánovanou prací v rámci smlouvy.

Od roku 2018 administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedla řadu opatření, která mají tlačit na vládu v Ankaře, aby zrušila nákup systému S-400, včetně odstranění Turecka z dodavatelského řetězce letadel F-35, a to navzdory dalším nákladům na program.

Spojené státy navrhly koupit S-400 z Ankary ve snaze prolomit patovou situaci. Pentagon prohlásil, že S-400 je neslučitelný s bezpečnostními standardy NATO a mohl by ohrozit provoz svých letounů F-35.

Turecko opakovaně přislíbilo, že aktivuje raketové systémy dodané Ruskem v létě 2019, a to navzdory hrozbám sankcí ze strany USA.

V odpovědích na otázky novinářů Erdogan podotkl, že otázku zkoušek S-400 Ankara nehodlá konzultovat se Spojenými státy. 

„Ano, probíhají testy a postoj USA k této otázce nás k ničemu nezavazuje. Proč bychom netestovali schopnosti, které máme v rukou? Nebudeme žádat USA o povolení. Testujeme nejen S-400, ale i další zbraně, a budeme v tom pokračovat,” sdělil turecký prezident. 

Dodal ale, že Turecko neodmítá možnost nákupu amerického systému Patriot a je připraveno pokračovat v jednání s americkými kolegy. 

Zdroj: snews.com