Když ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov komentoval možnost, že by se v Libyi mohly objevit ruské vojenské základny podle příkladu Sýrie, uvedl, že jakési paralely se Sýrií jsou neoprávněné. Informují o tom ruská média.

Podle Lavrova se na italské konferenci o Libyi, která se konala v listopadu v Palermu s předsedou Prezidentské rady, libyjským předsedou vlády Faízem Sarradžem a velitelem libyjské národní armády Chalífem Haftarem, diskutovalo o nedostatku suverenity a územní celistvosti Libye.

Řeč přišla také na to, že Libyjská politická dohoda, která byla podepsána v prosinci roku 2015 ve Skhiratu, zůstává tím jediným životaschopným základem pro to, aby tato země nastavila svou tvář budoucnosti.

„V této souvislosti jsou paralely se Sýrií neoprávněné. Ruská vojenská přítomnost na syrském území probíhá v souladu s normami mezinárodního práva — a to na základě pozvání legitimních úřadů této země. Libye zatím čeká na obnovení státnosti," prohlásil Sergej Lavrov v rozhovoru pro italskou agenturu.

V rozhovoru odpovídal na otázku, zda má Rusko v plánu v Libyi vytvořit vojenské základny, jako tomu bylo například v Sýrii.

V Libyi je v současné době dvojvládí.

Na východě zasedá parlament zvolený lidem a na západě, v hlavním městě Tripolis, zase vláda národní shody vedená Faízem Sarradžem, která byla vytvořena za podpory OSN a EU.

Vláda východní části země funguje nezávisle na Tripolisu a spolupracuje s národní armádou pod vedením Chalífa Haftara, která již dlouho válčí s ozbrojenci.

Zdroj: snews.com