USA zahájily výrobu komponentů k vyzkoušení prototypů nejaderných pozemních raket, které jsou nyní zakázané Smlouvou o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), ale jsou ochotny ukončit projekty, řekla v pátek Sputniku mluvčí Pentagonu Michelle Baldanzová. (Foto: Wikimedia)

Prezident USA Donald Trump předtím prohlásil, že Washington zahájí 2. února proceduru odstoupení od smlouvy.  

„Spojené státy zahájily práci na výrobě komponentů k podpoře testování ve fázi vývoje nejaderných pozemních raket,“ řekla. 

„Spojené státy v této chvíli neudělaly ani jeden  nezvratný krok,“ řekla Baldanzová. Podle jejích slov USA „musí být připraveny“ na to, že smlouva přestane existovat, pokud „nedojde ke změnám v činnosti Ruska“. 

Ministr zahraničních věcí USA Mike Pompeo předtím prohlásil, že „pokud se Rusko nevrátí k úplnému a kontrolovanému dodržování smlouvy během šestiměsíčního období“, smlouva bude zrušena.

„Naše příprava společně s tím zahrnuje plány provádění zkoušek nejaderné pozemní rakety. Výzkumy a projektování jsou naplánovány tak, aby je bylo možné zrušit, pokud se Rusko vrátí k úplnému a kontrolovanému dodržování smlouvy dříve, než my od ní odstoupíme v srpnu 2019,“ řekla Baldanzová.

Dodala, že nemůže poskytnout přesné termíny, a vysvětlila to tím, že během výroby pokusných vzorků může hrát roli mnoho faktorů.

Zdroj:  presstv.com