Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v rozhovoru pro NPR uvedla, že Kongres je připraven na situaci, kdy budou právě zákonodárci muset určit vítěze prezidentských voleb. (Foto: Wikimedia)

„Chápeme, jaký je zákon a dominantní role Kongresu, zejména Sněmovny reprezentantů, pokud jde o sčítání hlasů," řekla Nancy Pelosiová, členka Demokratické strany.

Zdůraznila plnou připravenost dolní komory Kongresu ovládané demokraty převzít funkci jmenování hlavy státu, pokud se „něco pokazí“.

„Jsme připraveni už dlouhou dobu, protože vidíme nezodpovědnost prezidenta, jeho neúctu k ústavě, k naší demokracii, k čestnosti našich voleb. Takže jsme připraveni, “ pokračovala Pelosiová.

Poté transparentně naznačila, jaký výsledek voleb by demokraté v Kongresu považovali za spravedlivý. Doufá, že jasné vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena „rozptýlí jakékoli náznaky“, že 20. ledna nebude moci nastoupit do úřadu.

Připomeňme, že aby byl kandidát zvolen prezidentem Spojených států nebo viceprezidentem, musí získat podporu nadpoloviční většiny voličů.

Pokud žádný z kandidátů nezíská takovou většinu, přechází podle XII dodatku k ústavě USA právo volit hlavu státu na Sněmovnu reprezentantů.

Zdroj: pz.cznpr.org