Nancy Pelosiová, mluvčí dolní komory amerického parlamentu, uvedla, že američtí představitelé by neměli cestovat na zahajovací a závěrečný ceremoniál olympijských her, který se bude konat v Pekingu v roce 2022. (Foto: Youtube)

Jak však poznamenal Bloomberg, je to stále poměrně mírné opatření, další politici vyzývají, aby tam nebyli vysíláni ani sportovci.

Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny parlamentu USA, se připojila k výzvám k diplomatickému bojkotu zimních olympijských her v roce 2022, které se mají konat v Pekingu. Jak poznamenal Bloomberg, naznačuje to, že v obou stranách roste nespokojenost s Pekingem ve Spojených státech.

Vzhledem k tomu, že někteří kongresmani dokonce požadovali neúčast sportovců olympiády z Číny, je pozice Pelosiové ještě měkká Navrhuje vyslat na hry americké sportovce, ale neúčastnit se tam jako oficiální delegace při zahajovacím a závěrečném ceremoniálu. Podle ní lze sportovce ctít doma.

„Pro vládní vůdce výlet do Číny ve světle genocidy, která tam probíhá, zatímco vy sedíte na svých židlích, vyvolává otázku: jaké morální právo máte, když chcete projevit úctu čínské vládě, kdekoli na světě hovořit o lidských právech když provádí genocidu. “řekla Pelosiová.  

Senátoři Mitt Romney a Tim Cain navrhli zákon, který zakáže financování oficiální americké delegace pro účast na olympijských hrách v Číně. Jejich návrh byl přidán jako dodatek k balíčku opatření proti Číně, který bude projednán v Senátu příští týden.

Čína odpověděla, že několik lidí ve Spojených státech se „z ideologických a politických předsudků snaží Čínu zdiskreditovat a sabotovat přípravy na zimní olympijské hry“. Také dodali: „Jejich klaunský výkon a okázalá fraška nedostanou žádnou podporu a jsou odsouzeni k neúspěchu.“

Fischer a spol.  jako podle kopíráku

Senátor Fischer se přiklání k tomu, aby sportovci na olympiádu jeli, ale aby politici neasistovali u ceremoniálů, ale aby na křeslech pro VIP hosty zůstaly jen jmenovky pozvaných politiků.

Chystaná zimní olympiáda v Číně v příštím roce senátory zaujala kvůli situaci Tibetu a porušování lidských práv Ujgurů.

„Postavení Tibeťanů a Ujgurů vyvolává vážné obavy z páchání zločinů proti lidskosti. Čínská lidová republika je přitom pořadatelem olympijských her 2022. Jak respektuje ČLR olympijskou chartu a své další mezinárodní závazky?“ nazvali senátoři bod, kterým se zabývali

„Není zatím žádná země, která by řekla, že by se olympiády neúčastnila,“ řekl senátorům náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil.

Zdroj: pz.cz