Americká armáda, která staví základnu v polském městě Powidz, obrátila místní obyvatele proti sobě. Tisk doslova píše, že „roste vzpoura“ (rośnie bunt). (Foto: WP.pl)

Město Powidz se stalo známým po březnovém prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, že v jeho blízkosti v létě 2019 začne výstavba rozsáhlého hangárového komplexu pro skladování amerických obrněných vozidel, střeliva a zbraní.

Jak se však ukázalo, výstavba nebo spíše odlesňování na staveništi je již od podzimu roku 2018 v plném proudu.

Současně Američané kašlali na zvláště chráněné přírodní parky Natura 2000 a krajinný park Powidz, které jsou registrovány v Evropské unii.

Portál wiadomosci.wp.pl zveřejnil šokující informaci o vztahu obyvatel Powidze s americkou armádou.

 „V Powidze, kde se staví skladiště zbraní NATO, rostou nepokoje proti Američanům. S vojáky se může dojít k potyčkám. Místní se stěžují, že se Američané chovají jako sarančata. Armáda vysekala obrovské plochy lesů, těžké dopravní transporty blokují místní silnice, neplatí daně a kanalizační systém sotva odolává tlaku odpadních vod,“ napsal tisk.

Jeden z aktivistů obce Powidz jménem Łukasz vylíčil novinářům každodenní život:

„Neuplyne týden bez skandálů – kolize na silnici, stížnosti starostovi a zlé emoce. Nedávno, konvoj Američanů nevybral zatáčku a narazil do plotu místního obyvatele Nikdo se omluvil. Pak jsme chytili Američana, když vypil pivo a dali mu do huby.“

Americká armáda již vykácela 38 hektarů lesa, ale plánuje zničit ještě více než 100 hektarů lesa. Jednalo se o rekreační oblasti, kterou využívali turisté odpočívající na jezeře Powidz.

Podle zdejšího lesníka Američané dvakrát vylili odpadní vodu přímo do pole.

Publikace uvedla, že obyvatelé počítali s ekonomickými přínosy přítomnosti amerických vojáků, ale ve skutečnosti obdrželi pouze ztráty.

Zdroj: pz.cz, wp.pl