Klimatické změny se stávají pro společnost stále větším, globálním problémem. Podle vědců se do konce století roztaje v oblasti Himálájí nejméně třetina horských ledovců, což bude mít vliv na více než 2 miliardy lidí. Tání ledovců však odkrývá tajemství hory Mount Everest.

Hora Mount Everest v Himalájích patří mezi největší lákadla horolezce z celého světa. Desítky špičkových horolezců z celého světa se ji každoročně snaží zdolat, mnohým se to ale nepodařilo.

Extrémní podmínky jsou obrovskou výzvou, ale více horolezci už na ně doplatili. Transportovat těla z výstupů není jednoduché. Více než 200 těl horolezců ukrýval sníh a led, ale to se již stává minulostí.

Někteří si před výstupem přáli být v nejhorším případě ponechání na místě, jiné těla se zatím nepodařilo identifikovat. Snést těla je mimořádně náročné, ať už ze stránky finanční nebo fyzické. Většina z nich se nachází v zóně smrti, nad 7900 m.n.m.

Tající ledovce postupně odkrývají pozůstatky a výstup na Mount Everest už není ani výstup, ale spíše extrémně náročná procházka pohřebištěm.