Pákistánská úřady nadále zadržují dva zachráněné české horolezce. Aby je propustily, chtějí, aby zaplatili náklady na záchrannou operaci, při níž byla použita helikoptéra. (Foto: Office of Deputy Commissioner Nagar)

O situaci s českými turisty se zajímají i české úřady. Ty jsou, podle slov českého velvyslanectví v Islámábádu, s horolezci v kontaktu.

Záchranná operace s použitím helikoptéry stála až čtyři miliony rupií, což je okolo 500 tisíc korun, uvedla pákistánská strana.

Čeští horolezci uvízli po zdolání hory Rakapoši při sestupu ve výšce 6900 metrů. Do bezpečí je musel dopravit až vrtulník pákistánské armády. Horolezci neměli pro zdolání hory potřebné povolení, ani náležité pojištění.

„Češi neměli povolení k výstupu na Rakapoši, neměli základní tábor ani vedoucí pozemní tým, při výstupu neumístili fixní lana. A protože nikde nebyla žádná dokumentace, jejich pojišťovna nebyla ochotna záchranu uhradit,“ citují česká média velitele záchranné operace Abdula Jošiho.

Horolezci jsou pojištěni u pojišťovny UNIQA. Její mluvčí podle serveru iDNES.cz sdělil, že společnost za záchrannou operaci nezaplatí. Vrchol Rakapoši spadá do nebezpečné oblasti, jejíž návštěvu česká vláda nedoporučuje. Smlouvu s pojišťovnou dále znehodnocuje chybějící povolení k výstupu na horu.