Psycholog Shane Frederick v roce 2005 vytvořil krátký test, s jehož pomocí si můžete ověřit úroveň své inteligence. A co je k tomu zapotřebí? Během jedné minuty musíte odpovědět na tři otázky. Nyní máte i vy jedinečnou možnost si tento test vyzkoušet. (Foto: Flickr)

  • 1. Tenisová raketa a míček stojí dohromady 1 euro a 10 centů. Tenisová raketa je o 1 euro dražší než míček. Kolik stojí míček?
  • 2. 5 strojů za 5 minut vyrobí 5 dílů. Za kolik minut 100 strojů vyrobí 100 dílů?
  • 3. V jezírku rostou lekníny. Rozmnožují se poměrně dost rychle — každý den zdvojnásobí svou rozlohu. Po 48 dnech bude celý rybník pokryt lekníny. Za kolik dní pokryjí lekníny polovinu rybníka?

Shane Frederick je profesorem na ekonomické fakultě americké univerzity Yale School of management a specializuje se na zkoumání toho, jak se lidé rozhodují. Profesor dokonce spolupracoval s Danielem Kahnemanem, držitelem Nobelovy ceny. Frederick se svým týmem zkoumal tisíc lidí, včetně studentů velkých amerických univerzit.

Podstata testu spočívá v tom, že jako první napadají lidi nesprávné odpovědi, tedy: 10 centů, 100 minut a 24 dní. Tyto odpovědi nejčastěji napadají lidi s intuitivním myšlením, zatímco příznivci racionálnějších pohledů na věc v průměru odpovídají lépe.

Správné odpovědi:

1. Míček stojí 5 centů. Pokud by stál 10 centů, pak by se raketa prodávala za 1 euro 10 centů, to ale stojí obě položky dohromady.
2. Správná odpověď je 5 minut. I kdyby strojů bylo více, na čas, který je potřeba pro výrobu, to nemá vliv.
3. Správná odpověď zní — 47 dnů. Pokud se počet leknínů zdvojnásobí každý den a k pokrytí celého rybníku je zapotřebí 48 dní, pak je tento výsledek logický.

Zdroj:  mindyourdecisions.com