Mezi spojenci Severoatlantické aliance to vře. V reakci na hrozby tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana poslat do Evropy několik milionů uprchlíku maďarský premiér Viktor Orbán varoval, že je připravený použit sílu, aby bránil maďarskou hranici. (Foto: Wikimedia)

Orbán dříve varoval, že Maďarsko může zcela zmizet kvůli klesajícímu počtu obyvatelstva. Jako příčinu nazval nízkou porodnost a emigraci do Evropské unie. Pokud se Ankara odhodlá poslat do Evropy další migranty, uvedl, že nebude váhat nasadit sílu.

„Pokud Turecko dá do pohybu další stovky tisíc (migrantů, pozn. red.), budeme muset použít sílu, abychom ochránili maďarskou hranici a srbsko-maďarské hraniční pásmo. Nikomu nepřeji, abychom se k tomu museli uchýlit,“ zdůraznil Orbán.

Podle Orbána se v současnosti přes balkánskou migrační trasu pohybuje zhruba 90 tisíc lidí a jejich počet může během krátké doby dosáhnout 100 tisíc.

„Příští týdny ukážou, co Turecko udělá s těmito lidmi,“ řekl Orbán v rozhovoru s novináři. „Může je vyslat dvěma směry: poslat je zpět do Sýrie, nebo do Evropy,“ míní šéf maďarské vlády.

Viktor Orbán je jedním z předních odpůrců migrace v Evropské unii. Kategoricky odmítá na svém území rozmisťovat uprchlíky z dalších členských zemí.

Zdroj:  dailymail.co.uk