Opilí vojáci z britské Královské námořní pěchoty ztropili výtržnost na palubě lodi, která se účastní cvičení Baltic Protector v Baltském moři, píše bulvár The Daily Mail.

Vojenská policie zahájila vyšetřování incidentu poté, co se na internetu objevily záběry z ceremonie „pasování“ nováčků. List píše, že na jednom ze záběrů je podnapilý voják s namalovanou nacistickou symbolikou na prsou.

Velení námořní pěchoty přikázalo vojákům, aby odstranili všechny záběry z této akce, a zakázalo jejich zveřejnění na internetu, jinak jim hrozí disciplinární sankce.

Dále se uvádí, že po tomto incidentu mohou být jednotky Královské námořní pěchoty zbaveny účasti ve všech zahraničních vojenských cvičeních britských ozbrojených sil.

Cvičení NATO Baltic Protector se koná ve vodách Baltského moře ve dnech 24. května – 8. července. Britští námořní pěšáci byli postaveni do čela seskupení z 12 tisíc vojáků z 18 členských států NATO. Manévrů se účastní 44 vojenských lodí a 40 letadel a vrtulníků. 

V Baltickém moři došlo ke zvýšení vojenských aktivit USA a NATO. Na Západě to vysvětlují tím, že je třeba zadržet „ruskou hrozbu“ po znovusjednocení Krymu s RF.

Přemístění sil Aliance pozorně sledují síly ruské Baltské flotily. V Baltském moři hlídkují bojové lodě, byly uvedeny do pohotovosti pobřežní raketové systémy Bastion a Bal, a také námořní letectvo. 

V Moskvě zároveň nejednou zdůraznili, že Rusko nikdy nezaútočí proti žádné zemi NATO. Ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že v NATO dobře vědí, že Moskva neplánuje proti nikomu žádné útoky, ale jen využívají záminky, aby rozmístili co nejvíc techniky a vojáků v blízkosti ruských hranic.

Zdroj:  dailymail.co.uk