„(Pokud) USA (uskuteční technologickou válkou s Čínou) pravděpodobně prohrají.“ (Foto: Flickr)

Nedávno to ve svém příspěvku uvedl hlavní reportér britských novin Financial Times James Kynge. V článku se uvádí, že současným problémem, kterému Washington čelí, je to, že potlačení vůči čínským technologickým společnostem může být pro Spojené státy skutečně škodlivé, ať už z krátkodobého nebo dlouhodobého hlediska.

Po snaze potlačit TikTok a Wechat američtí politici v poslední době prosazovali „technologické odpojení“ a jejich potlačení vůči čínským technologickým společnostem je téměř šílené. Jak však uvedlo mnoho analytiků, Spojené státy to nemohou využít a zdá se, že jde o sebepoškozování.

Především současná vláda Spojených států nadále ohrožuje a potlačuje soupeře z jiných zemí, což ve skutečnosti vysílá do vnějšího světa jasný signál, že politická rizika na americkém trhu rostou a že není vhodné investovat do USA. To nejen zabrání tomu, aby více čínských společností investovalo ve Spojených státech, ale také to vystraší další potenciální investory a poškodí konkurenceschopnost Spojených států.

Britské noviny The Guardian nedávno informovaly, že neexistují důkazy o tom, že TikTok poskytuje čínské vládě údaje o uživateli. Tento bod potvrzují i výsledky hodnocení, které nedávno získala CIA a předložila Bílému domu. To znamená, že americká vláda jedná na základě nedůvěry nebo dokonce falešných obvinění vůči zámořským společnostem. Takže zde přichází otázka: Jelikož americká vláda nedůvěřuje zahraničním technologickým společnostem, jak mohou jiné země důvěřovat americkým společnostem? Pokud bude dodržen nesprávný přístup Spojených států, pak může kterákoli země přijmout podobná opatření proti jakékoli americké společnosti z důvodu „národní bezpečnosti.“ Je to jako otevření „Pandořiny skříňky“ a Spojené státy budou jistě sklízet to, co zasely. Pokud vláda USA omezí principy mezinárodní interakce na internetové platformě, určitě přijde o obrovské množství globálního příjmu a síla USA v síti bude také výrazně oslabena a stane se „největším ztroskotancem“. Díky činnostem současné americké administrativy stále více lidí věří, že k americkým výrobkům je připevněna značka „snadno politizovatelná“, což nepochybně sníží konkurenceschopnost amerických výrobků. Stín ze „zastavení nabídky“ společnosti Huawei (Chua-wej) a dalších opatření způsobí, že se stále více poptávky po výrobcích na čínském trhu přesouvá k dodavatelům mimo USA, a poškodí tak podíl amerických společností na trhu, například 65 % příjmů amerického čipového gigantu Qualcomm pochází z čínského trhu. Společnost však minulý měsíc vydala varování, že její tržby ve fiskálním roce 2019 klesnou na minimum za posledních sedm let, což je do značné míry způsobeno poklesem objednávek z Číny.

Když vláda USA nedávno pohrozila, že do seznamu subjektů zařadí čínskou společnost SMIC, vypracovalo Mezinárodní sdružení pro průmyslové odvětví polovodičů (SEMI), které má po celém světě 2.400 členů, dopis jménem tohoto odvětví pro amerického ministra průmyslu Wilbura L. Rosse, Jr. a důrazně požadovalo americké ministerstvo obchodu, aby pečlivě zvážilo zařazení SMIC na seznam subjektů, s cílem zabránit dlouhodobým nepříznivým dopadům na americký průmysl, ekonomiku a národní bezpečnost. V dopise se uvádí, že tento krok způsobí, že americký polovodičový průmysl každoročně utrpí obrovské ztráty ve výši 5 miliard amerických dolarů. Není to tak dávno, co desítky amerických společností „skupinově“ bojkotovaly zákaz americké správy vůči WeChatu (čínská aplikace pro zasílání zpráv). Logika odporu americké podnikatelské komunity je jednoduchá a silná: tyto zákazy jim brání vydělávat peníze v Číně, ztráty jsou obrovské a dopad je dlouhodobý. Nejen to, že za poslední dva týdny zažalovalo americkou vládu asi 3.500 amerických společností, včetně Tesly, Ford Motors, Target, Walgreens a Home Depot, za to, že uvalení cla americkou vládou na výrobky vyrobené v Číně v hodnotě více než 300 miliard amerických dolarů bylo nezákonné. Odpovědná osoba ze společnosti Walgreens uvedla, že za „kancelářské potřeby a mnoho potřeb pro domácnost“ právě platí vyšší než obvyklé ceny.

Tento výsledek je zjevně v rozporu s argumentem, kterým se američtí vůdci nedávno chlubili, že „čím déle bude obchodní válka trvat, tím slabší bude Čína, a tím silnější se staneme“, a také se stal mocným příkladem toho, že protekcionismus působí proti samotným Spojeným státům.