Varování Ministerstva obrany RF před provokacemi s chemickými zbraněmi v Sýrii ze strany ozbrojenců může „ochladit bojový zápal“ USA a zabránit jejich útokům na Sýrii, ale stejně bude třeba být na ně připravenými, domnívá se Boris Dolgov, vedoucí vědecký pracovník Centra arabských a islámských studií Ústavu orientálních studií Ruské akademie věd.

Ruské ministerstvo obrany v sobotu uvedlo, že podle údajů jeho zdrojů je v Sýrii plánována provokace s účastí teroristů vycvičených britskou soukromou vojenskou společností Olive Group a oblečených jako Bílé přilby, jejímž následkem bude Damašek obviněn z použití chemických zbraní a USA, Velká Británie a Francie toho využijí jako záminku k útokům na syrské státní objekty.

„Bylo oznámeno ze strany ruského ministerstva obrany, že se připravuje provokace, a byla uvedena konkrétní fakta. Možná to předejde provokaci a útokům Spojených států. Ale je třeba být na ně připravenými," řekl odborník Sputniku.

Očekávané vyostření

Podle názoru politologa dochází ke stoupajícímu napětí kolem Sýrie kvůli politice Washingtonu v syrské otázce; cílem USA je odstranění syrského vedení zastoupeného Bašárem Asadem, protože toto vedení je spojencem Íránu, který je nepřátelsky naladěn vůči strategickému partnerovi USA — Izraeli.

„Situace se Sýrií a kolem Sýrie se skutečně vyostřuje a hlavním důvodem je to, že toto vyostření je spojeno s činností Spojených států… Lze těžko předpokládat, že USA budou klidně sledovat, jak syrská vládní armáda osvobozuje syrské území od ozbrojenců, a sledovat úspěchy této armády. Proto je tato situace celkem logická z hlediska politiky Spojených států v Sýrii," řekl Dolgov.

Není o čem jednat

Odborník uvádí, že pravděpodobnost jednání k vyřešení současného napětí je malá, protože Washington není v tomto jednání zainteresován.

„O čem jednat? O tom, aby nebylo útočeno na Sýrii? To je i tak jasné, ale USA nebudou projednávat, jestli mají útočit nebo ne… Jednání v Ženevě — jeho pokračování — je možné, ale jednání konkrétně ohledně vyostření situace prostě nezapadá do logiky událostí," řekl Dolgov.