Majitelům chytrého telefonu, kteří jej nechal nabíjet přes noc a neodpojili zařízení z nabíječky poté, co se mobil nabil do 100 %, se zkracuje životnost baterky. Informoval o tom ředitel německé společnosti BatterieIngenieure Dominic Schulte. (Foto: Pxfuel)

Podle odborníka se snižuje životnost baterky chytrého telefonu pomaleji, pokud jej necháme nabít na 30 až 50 procent. Zároveň doporučil, aby se telefon nabíjel například ráno.

Jak poznamenal Business Insider, všechny lithium-iontové baterie tak či onak podléhají stárnutí kvůli změně chemického složení, a proto mají omezenou životnost.

Kromě toho péče o baterku smartphonu nemusí mít žádný viditelný efekt, pokud mobil měníme každé dva roky nebo častěji.

Lidé, kteří vlastní tzv. chytrý telefon, si na noc zapínají často noční režim, který chrání před modrým zářením.

Podle amerických vědců však tento režim ovlivňuje cirkadiánní rytmy organismu.

Vědci se rozhodli prověřit předpoklad, že spektrum žlutého světla, které je nakonfigurováno na obrazovkách telefonu při přechodu na noční režim, může poškodit biologické hodiny.

Vědci provedli experiment s laboratorními myšmi. Na základě toho se ukázalo, že teplé barvy nočního režimu připomínají denní světlo a klamou organismus.

Takové záření nepříznivě ovlivňuje spánek a přináší více škody než užitku. Naopak chladné barvy modrého spektra, které jsou charakteristické pro obvyklý režim v mobilu, jsou pro organismus přijatelnější a na spánek nemají podle vědců příliš negativní dopad.

Tim Brown, jeden z autorů dané vědecké práce sdělil, že fotopigment melanopsin, který se podílí na vizuálním procesu a regulaci cirkadiánních rytmů, reaguje na změny intenzity osvětlení a také na poměr krátkých a dlouhých vln světla.

Noční režimy chytrých telefonů se zaměřují na druhou složku, to znamená, že mění barvu záření.

Jak zdůraznil Brown, nejedná se o nejlepší přístup, a to ani při zachování mírného jasu displeje.

Dodal, že modré barvy spojené se soumrakem mají ve skutečnosti slabší účinek než bílé nebo žluté světlo podobné intenzity.

Závěrem dodal, že výzkum ukázal, že sladění našich biologických hodin s každodenní rutinou a pracovním harmonogramem může být užitečné pro zdraví a pomoci tomu můžeme právě použitím správné barvy.

Zdroj: businessinsider.com