Papež František během svého pondělního projevu uvedl, že očkování proti covidu je „morální povinností“, a proto vyzval lidi, aby se nenechali ovlivnit „nepodloženými informacemi“, které toto opatření na záchranu životů popírají. (Foto: Flickr)

V této souvislosti zmínil papež také fenomén Cancel Culture, který označil za nebezpečnou formu jednostranného myšlení.

Papež František během projevu zdůraznil, že jednotlivci mají povinnost starat se sami o sebe. „To se promítá i do úcty ke zdraví lidí kolem nás. Zdravotní péče je morální povinností,“ prohlásil papež František.

„Vedle dalších léčebných postupů, které je třeba vyvinout, nejsou vakcíny zázračným léčebným prostředkem. Představují ale nejrozumnější řešení prevence této nemoci,“ vysvětlil.

Uvedl také, že je mu líto, že ideologické rozdíly stále více odrazují lidi od očkování.

„Často se lidé nechávají ovlivnit momentální ideologií, podpořenou nepodloženými informacemi nebo špatně zdokumentovanými fakty,“ řekl.

Papež v této souvislosti zmínil takzvanou cancel culture neboli kulturu rušení, která je podle něj formou „jednostranného myšlení“, která dokonce ani neponechává prostor pro svobodu projevu.

„Cancel culture dnes napadá mnohé kruhy a veřejné instituce. Pod rouškou obrany rozmanitosti nakonec ruší veškerý smysl pro identitu, což s sebou nese riziko umlčování postojů,“ varoval.

„V důsledku toho je mediální agenda stále více diktována způsobem myšlení, který odmítá přirozené základy lidstva a kulturní kořeny, které tvoří identitu mnoha lidí,“ dodal.

Cancel culture chce podle něj přepsat minulost moderní optikou. Varuje ale, že jakákoli historická situace musí být interpretována v souladu s danou dobou.

„Diplomacie je povolána k tomu, aby byla skutečně inkluzivní, aby nerušila, ale vážila si rozdílů a citlivostí, které historicky poznamenaly různé národy,“ zakončil kritiku fenoménu.