Portál tn.nova.cz ve středu večer informoval o tom, že Státní veterinární správa (SVS) opět objevila salmonelu v dalším drůbežím masu, které pocházelo z Polska. (Foto: Wikimedia)

Tentokrát se jednalo celkem o čtyři tuny nakaženého masa, které bylo objeveno ve skladu Gastroplus v Lounech.

Na portálu se píše, že bylo maso objeveno v lounském skladu společnosti Petr Novotný — Gastroplus již dříve. SVS odebrala vzorky a na výsledky čekala až do středečního odpoledne. Podle informací se nakažené maso naštěstí ke spotřebitelům nedostalo.

Uvádí se, že v masu byly objeveny rovnou tři sérotypy salmonel, a to ve všech osmi šaržích, z nichž byly vzorky odebrány.

„V některých vzorcích se nacházelo hned více sérotypů salmonel najednou," cituje portál slova mluvčího SVS Petra Vorlíčka. „Celé množství bezmála čtyř tun masa bude neškodně zlikvidováno," dodal.

Toto zjištění považuje Státní veterinární správa za velice závažné. Vypovídá to totiž o trvajících nedostatečných hygienických podmínkách při zpracovávání masa. Na portálu se rovněž píše, že dané šarže byly přitom vyrobeny v různých termínech. Tři z nich pocházely ze dne 8. prosince minulého roku, kdežto ostatní byly vyrobeny během první poloviny února letošního roku.

Již dříve se objevily informace o tom, že byla v mase od polského výrobce objevena salmonela. Z nakažené várky se podařilo zachytit jen jednu tunu a zbytek (cca 4,5 tuny) putoval do pokrmů napříč Českem. SVS spolu s hygieniky celou situaci pozorně sleduje.