USA utajily smrt nejméně 80 lidí po leteckém útoku USA v březnu 2019 v okolí syrského města Baguz (na hranici s Irákem). Píše o tom The New York Times s odkazem na vojenské zdroje. (Foto: Flickr / ilustrační)

Podle novinové zprávy shodil 18. března 2019 americký bombardér F-15E na dav lidí jednu bombu o váze 500 liber a dvě bomby po 2 tisíce liber. Američtí vojáci prohlásili, že se v davu mírumilovných obyvatel skrývali teroristé.

Noviny připomínají, že útok v okolí Baguzu byl jedním z největších podle počtu obětí mezi civilisty za celou dobu válečných akcí proti Islámskému státu.

Spojené centrum leteckých operací na americké vojenské letecké základně Al Udeid v Kataru monitorovalo útoky v přímém přenosu z kamery dronu „s překvapenou nedůvěrou,“ upřesnil autor článku.

„Kdo to shodil?“(pozn. RBK – bomby), napsal jeden z analytiků v chatu. „Právě jsme (je) shodili na 50 žen a dětí,“ cituje list reakci dalšího analytika.

NYT tvrdí, že se vojáci snažili utajit následky „katastrofálního útoku“ a že byl uveden menší počet obětí. Koaliční síly buldozerem vyrovnaly místo bombardování, o čemž podle novin vědělo mnoho vojenských úředníků, avšak nezávislé a a důkladné vyšetřování nikdo nepodnikl.

Noviny uvádějí, že podle původních odhadů zahynulo v důsledku útoku asi 70 lidí. Na ústředním velení USA v odpovědi na dotaz novin prohlásili, že bylo zabito nejméně 80 lidí, avšak letecké útoky „byly odůvodněné“.

Podle výsledků vyšetřování bylo uvedeno, že bylo zlikvidováno 16 teroristů a 4 civilisté, avšak kdo byli další lidé, celkem 60, se nepodařilo zjistit.

„S ohledem na naše vlastní důkazy neseme celou odpovědnost za neúmyslné zabití lidí,“ cituje deník prohlášení velení a připomíná, že američtí vojáci poprvé přiznali fakt smrti lidí v důsledku tohoto útoku.

Zdroj: nytimes.com