„Chci je opravdu naštvat. A tak v tom budeme pokračovat až do hořkého konce. To je naše strategie,“ uvedl francouzský prezident Macron. (Foto: Flickr)

Francouzský prezident rozdmýchává rozpory, když parlament projednává zpřísnění požadavků na povinný zdravotní průkaz.

Emmanuel Macron vyvolal rozruch poté, co prohlásil, že strategie jeho vlády v oblasti očkování má „naštvat“ lidi, kteří se nenechali očkovat proti koronavirům, tím, že jim bude nadále ztěžovat každodenní život.

„Nejde mi o to naštvat Francouze,“ řekl prezident v úterním rozhovoru se čtenáři listu Le Parisien. „Ale co se týče neočkovaných, ty chci opravdu naštvat. A budeme v tom pokračovat až do konce. To je naše strategie.“

Macronovy výroky zazněly v době, kdy francouzský parlament projednával novou legislativu, která, pokud bude schválena, bude znamenat, že od příštího měsíce budou mít nárok na zdravotní průkaz pouze plně očkovaní – a nikoliv již ti s negativním testem covid-19.

Průkaz, který byl zaveden letos v létě, je ve Francii vyžadován pro vstup do vnitřních veřejných prostor, jako jsou kavárny, restaurace, kina, muzea, koncertní sály a sportovní centra, a také pro vstup do dálkových vlaků a letadel.

„V demokracii jsou nejhoršími nepřáteli lež a hloupost,“ řekl Macron.

„Na neočkované vyvíjíme tlak tím, že jim co nejvíce omezíme přístup k aktivitám společenského života.“

Francie nechala očkovat téměř 90 % obyvatel, kteří na to mají nárok, řekl Macron, a je to „jen velmi malá menšina, která se brání. Jak tuto menšinu omezíme? Snížíme ji – omlouvám se za ten výraz – tím, že je ještě více naštveme.“

„Od 15. ledna už nebudete moci chodit do restaurace. Už nebudete moci jít na kávu, už nebudete moci jít do divadla. Nebudete moci jít do kina.“

„Žádná mimořádná zdravotní situace neospravedlňuje taková slova,“ řekl Bruno Retailleau, šéf pravicových Republikánů v Senátu.

„Emmanuel Macron říká, že se naučil milovat Francouze, ale zdá se, že jimi obzvlášť rád pohrdá.“

Analytici uvedli, že ačkoli je tento jazyk hrubý a mohl by vyvolat extrémní, případně násilnou reakci odpůrců vakcín, prezidentovy výroky zřejmě odrážejí pečlivou politickou kalkulaci.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že velká většina francouzských voličů je stále více frustrována pandemií a podporuje covid-19 pasy jako účinný prostředek k jejímu ukončení, uvedli – a z těch, kteří jsou proti, jen velmi málo pravděpodobně odevzdá svůj hlas Macronovi.

Zdroj: theguardian.com