Největší světový pivní festival Oktoberfest láká miliony hostů, což následně vede k tomu, že do atmosféry uniká dodatečné množství metanu. (Foto: MaxPixel)

Vědci z Technické univerzity v Mnichově nyní došli k závěru, že za 16 dnů festival vyprodukuje desetkrát více metanu než například americký Boston za stejnou dobu.

Na tradiční pivní festival Oktoberfest se do Bavorska sjíždí miliony milovníků piva. Festival je považován za největší světovou slavnost.

Párty obvykle trvá 16 dnů a hosté vypijí miliony litrů piva, snědí stovky tisíc grilovaných kuřat a klobásek. Žádná taková obrovská akce neprobíhá, aniž by určitým způsobem nebylo poškozeno životní prostředí.

 Vědci z Technické univerzity v Mnichově v čele s Jia Chenem nyní vyhodnotili, kolik metanu se do atmosféry dostává za 16 dnů Oktoberfestu.

Vědci svůj výzkum provedli při festivalu v roce 2018 a změřili, že na každém metru čtverečním festivalového prostoru se do vzduchu dostává 6,7 mikrogramu metanu za sekundu.

Větší část metanu je produkována při přípravě jídel, které se připravují na otevřeném ohni, ale okolo 10 % metanu autoři výzkumu připisují návštěvníkům Oktoberfestu.

Vědci o výsledcích píšou v článku v časopisu Atmospheric Chemistry and Physics.

V závěru se uvádí, že celkově za 16 dnů Oktoberfestu se do atmosféry dostává asi 1,5 tuny metanu, což je desetkrát více, než za stejnou dobu vyprodukuje například město o velikosti amerického Bostonu.