Americká vláda útočí na vynašeče, aby udržela své pokrytectví v utajení… tudíž mohla pokračovat v opaku toho, co říká jiným zemím, aby dělaly ony. Jako součást tohoto úsilí o potlačování informací, které by odhalily vládní pokrytectví, americká vláda – stejně jako i britská vláda – s žurnalisty zachází jako s teroristy. V Americe, neježe je žurnalismus kriminalizován, ale s investigativním reportérstvím se ve skutečnosti zachází jako s terorismem.


Vláda přiznává, že žurnalisté mohou být cílem uplatnění proti-teroristických zákonů ( ZDE). Např. poté, co nositel Pulitzerovy ceny žurnalista Chris Hedges, žurnalista Naomi Wolf, vynašeč Tajných dokumentů Pentagonu Daniel Ellsberg a další žalovali vládu, že se zapojuje zákona NDAA povolujícího neomezené zadržování Američanů – tak se soudce se 5 krát ptal vládních advokátů, zda by žurnalisté jako Hedges mohli být neomezeně zadržení jednoduše za interview se zlými hochy, o nichž by pak napsali.  Vláda odmítla slíbit, že žurnalisté jako Hedges nebudou na zbytek života uvrženi do žaláře bez práva mluvit se soudcem.

Poté, co vláda špehovala Associated Press, tak se každému ujasnilo, že vláda zkouší žurnalismus vystrašit, a vedoucí národně-bezpečnostní korespondent Newsweek tweetnul:

Jde o vážnou myšlenku. Místo abychom to nazývali Obamovou válkou s vynašeči, nazývejme tak, jak to je: Obamova válka s žurnalismem.

Navíc:

  • Pentagon se nedávno pustil do pomluv reportérů USA Today, protože vyšetřovali ilegální propagandu Pentagonu
  • Reportéři referující o protestech Occupy byli vystaveni zatýkání
  • Bushův Bílý dům tvrdě pracoval na očerňování důstojníků CIA, bloggerů a každého dalšího, kdo kritizoval válku v Iráku
  • Ve snaze ochránit Bank of America před hrozbou, že Wikileaks odhalí nekalosti banky, řeklo ministerstvo spravedlnosti bance, aby najala zvláště drsnou právnickou firmu, aby sestavila tým ke zničení WikiLeaks (podívejte se ZDE).

A americká vláda byla nápomocna při zavírání žurnalistů v Americe (a ZDE), v Jemenu a jinde za zločin ztrapňování americké vlády.

 

Tyranské je to pouze v případě, když to dělají jiní

Americké ministerstvo zahraničí v dubnu správně uvedlo:

[quote align="center" color="#999999"]

Některé vlády jsou příliš slabé nebo neochotné ochránit žurnalisty a mediální kanály. Mnohé ve svůj prospěch zneužívají nebo vytváří zákony o zločinné pomluvě či nactiutrhání či o kacířství. Zneužívají i teroristických zákonů, aby stíhaly a věznily žurnalisty. Tlačí na mediální kanály, aby končily s činností vyvoláním zneschopňujících finančních škod. Skupují nebo znárodňují mediální kanály, aby potlačily odlišná stanoviska. Filtrují nebo vypínají přístup k Internetu. Zadružují a obtěžují – i hůře.[/quote]

A loni ministerstvo zahraničí správně oznámilo:

[quote align="center" color="#999999"]

Jsme hluboce znepokojeni tím, že etiopská vláda odsoudila spoustu žurnalistů a členů opozice podle Proti-teroristické proklamace. Tyto praktiky vznáší vážné otázky a obavy ohledně záměru tohoto zákona a nedotknutelnosti etiopskou ústavou zaručených práv na svobodu tisku a svobodu vyjadřování.

Věznění žurnalistů má na média zastrašující účinek i na právo svobody projevu. V našem probíhajícím dialogu o lidských právech s etiopskou vládou jsme objasnili, že svoboda projevu a mediální svoboda jsou fundamentálními prvky demokratické společnosti.

Jak také řekla ministryně Clintonová: „Když jsou terčem útoku svobodná média, ať jsou kdekoliv, tak jsou terčem útoku i lidská práva, a to všude. Proto se Spojené státy spojují se svými globálními partnery v apelu na propuštění všech uvězněných žurnalistů v každé zemi po celé planetě a na ukončení zastrašování.“[/quote]

Nezní to ohromně… možná bychom ale měli začít v USA a v Británii?

Ben Wizner z ACLU to shrnuje, přístup americké a britské vlády k žurnalistům je takový:

[quote align="center" color="#999999"]

Buďte všichni v klidu. Nejste teroristé, dokud nezkoušíte „ovlivnit vládu.“ Jen si dejte bacha, co říkáte.[/quote]

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: globalresearch.ca