Německý epidemiolog Alexander Kekulé totiž uvedl, že se nyní šíří po celém světě italský kmen infekce koronaviru. (Foto: Emoyo)

„Startovní výstřel globální pandemie byl vypálen v severní Itálii,“ zdůraznil Kekulé. COVID-19 mutoval na severu země, uvedl ve vysílání televizního kanálu ZDF.

Jak specialista vysvětlil, tato situace byla způsobena skutečností, že Evropa nevěnovala pozornost nebezpečí nového viru.

Expert dále uvedl, že u více než 99% případů infekce pacientů je postiženo kmenem, který vznikl v důsledku mutace v severní Itálii.

Kekulé připomněl, že COVID-19 vznikla na základě virusSARS-nCov-2, který se poprvé objevil ve Wu-chanu v Číně. Epidemiolog se domnívá, že tento virus se v Itálii nepozorovaně šířil několik měsíců. Výsledkem bylo, že COVID-19 mutoval a lépe se adaptoval na člověka.

Kekulé poukázal na vážnou chybu Evropanů za to, že ignorovali varování před nebezpečím koronaviru. Podle něj nikdo nebral hrozbu vážně.

Lékař se také pustil do německé vlády. Připomněl, že virologové jednohlasně varovali před příchodem druhé vlny pandemie, ale úřady se na to nepřipravily. Viry, jako je původce COVID-19, se šíří „mílovými kroky“, zejména během chladného období, uvedl Kekule. A nyní Němci museli čelit „skutečnému nepříteli“, dodal.

Podle nejnovějších údajů WHO již bylo na světě identifikováno více než 61 milionů případů infekce, více než 1,4 milionů lidí zemřelo.

Zdroj: pz.cz