Hlavní vojenská námořní základna Atlantické flotily amerického vojenského námořnictva v Norfolku (stát Virginie) může skončit pod vodou, píše The National Interest.

Výzkumná společnost American Security Project zařadila základnu do seznamu vojenských objektů vystavených největším rizikům v souvislosti se změnami podnebí.

Uvádí se, že od roku 2000 docházelo ve městě Norfolk mnohem častěji k záplavám než dříve. Většina modelů posuzování změn klimatu ukazuje, že v budoucnu jich bude ještě více — podle předpovědí stoupne povodňová úroveň do roku 2100 o 1,5 metru.

Kromě toho se začnou se změnou podnebí v této oblasti vyskytovat i silnější uragány. V inženýrských vojskách USA se domnívají, že jedna z takových bouří může zničit základnu v Norfolku a příslušnou infrastrukturu.

Časopis uvádí, že vedení vojenského námořnictva může odmítnout stavět v nejvíce zranitelných částech základny s cílem vyřešení problému, ale uchránit infrastrukturu v podmínkách rozpočtových prostředků nebude jednoduché.

Americká vojenská námořní základna v Norfolku je největší vojenská námořní základna na světě. Kotví tam minimálně 75 lodí včetně atomových letadlových lodí. Na základně se také nacházejí štáby nejvyššího velení ozbrojených sil v Atlantiku a hlavního velitele Atlantické flotily.

Zdroj:  nationalinterest.org