VELKÁ BRITÁNIE – Vědci zjistili, že 81 % potravin obsahovalo ftaláty a 70 % také specifickou chemickou látku spojenou s problémy s plodností – dlouhodobé účinky jsou zatím neznámé.

Od zvyšování daní až po globální oteplování, všichni se máme čeho obávat – zejména po včerejším rozpočtu.

A nyní vědci varují před přílišným konzumováním jídla z rychlého občerstvení, protože nová studie zjistila, že některé z vašich oblíbených pokrmů obsahují chemické látky narušující hormonální rovnováhu, tzv. ftaláty.

Ftaláty se běžně používají v plastech, aby byly pružné,

Vědci z Milken Institute School of Public Health při George Washington University testovali 64 vzorků jídel ze 6 různých amerických restaurací – včetně McDonalds, Burger King, Pizza Hut a Domino’s Pizza a Phat Buns.

Zjistili, že 81 % potravin obsahovalo ftalát a 70 % také specifickou chemickou látku spojovanou s problémy s plodností.

Podle serveru Gizmodo bylo také zjištěno, že 89 % testovaných položek obsahovalo neftalátové změkčovadlo.

Zpráva rovněž uvádí, že nejvyšší obsah chemických látek byl zjištěn u masných výrobků, včetně cheeseburgerů a kuřecích burrit.

Mluvčí skupiny sdělil serveru Gizmodo: „Zjistili jsme, že ftaláty a další změkčovadla jsou rozšířeny v hotových jídlech dostupných v amerických řetězcích rychlého občerstvení, což znamená, že mnoho spotřebitelů dostává ke svému jídlu i přídavek potenciálně nezdravých chemikálií.

„Je zapotřebí přísnějších předpisů, které by pomohly zabránit tomu, aby se tyto škodlivé chemikálie dostaly do potravin.“

Existuje domněnka, že příčinou kontaminace mohly být plastové obaly používané ke skladování potravin, nebo že mohla pocházet z rukavic používaných při manipulaci s potravinami.

Spoluautorka zprávy Ami Zota řekla deníku Washington Post: Zota Zota uvedla, že „znevýhodněné čtvrti mají často dostatek prodejen rychlého občerstvení, ale omezený přístup ke zdravějším potravinám, jako je ovoce a zelenina.“

„Je třeba provést další výzkum, abychom zjistili, zda jsou lidé žijící v takových potravinových pouštích vystaveni vyššímu riziku expozice těmto škodlivým chemickým látkám.“

Zpráva sice vycházela z testů amerických řetězců, ale nikde se nezmiňuje ani nenaznačuje, že by britské verze obsahovaly stejné chemikálie – není také známo, jak škodlivé může být pravidelné přijímání takového množství chemikálií.

Zdroj: dailystar.co.uk