Náčelník izraelské vojenské zpravodajské služby Aman Aviv Kochavi chtěl zlikvidovat syrského prezidenta Bašára Asada.

Jeho plán byl však údajně odmítnut armádním velením, které preferovalo cílené útoky proti silám Íránu a Hizballáhu v Sýrii. Informoval o tom saúdský a izraelský tisk.

Generálmajor Aviv Kochavi, který se má stát novým náčelníkem Generálního štábu izraelských ozbrojených sil, v době svého působení v Amanu navrhoval zavraždit syrského prezidenta Asada kvůli jeho podpoře libanonského hnutí Hizballáh. Informoval o tom saúdský list Elaph, který vychází v Londýně. Na tento zdroje se odkazují i izraelské noviny Jerusalem Post.

Elaph se odvolává na nejmenovaný zdroj v izraelské vládě, podle kterého chtěl Kochavi svrhnout Asada i v případě, že by to znamenalo jeho likvidaci. Proti tomuto plánu se však stavěl šéf Mosadu Yossi Cohen, který „chtěl mít v Sýrii adresu", tvrdí zdroj.

Zdroj dále zdůraznil, že se izraelská vláda rozhodla soustředit se na cílené útoky proti íránským silám a Hizballáhu, které měly zabránit posilování vlivu Teheránu v Sýrii.

Izrael dlouhodobě podniká v Sýrii letecké a raketové útoky, jejichž cílem jsou údajně íránské vojenské objekty a zbraně. Tel Aviv obviňuje Teherán z toho, že předává zbraně Hizballáhu, který je pak používá proti Izraeli. Írán odmítá, že by měl v Sýrii kromě vojenských poradců rozmístěn své síly, které v zemi působí na žádost vlády v Damašku.

Zdroj:  jpost.com