Rusko se připravuje na rozsáhlý konflikt. Tímto způsobem okomentoval rozsáhlé ruské vojenské cvičení mluvčí Severoatlantické aliance.

„Všechny národy mají právo cvičit své ozbrojené síly, je ale nutné, aby vše probíhalo v transparentní a předvídatelné podobě," řekl Sputniku zástupce mluvčího aliance Dylan White. Podotkl, že v květnu si NATO a Rusko vzájemně vyměnily informace o připravovaných cvičeních, a to na zasedání Rady NATO-Rusko.

Vojenským atašé Severoatlantické aliance bylo nabídnuto, aby se zúčastnili pozorovací mise. O této nabídce se uvažuje, uvedl White.

„Cvičení Vostok demonstruje, že se Rusko soustředí na přípravy na rozsáhlý vojenský konflikt. Jedná se o trend, který pozorujeme již delší dobu — asertivní Rusko, které výrazně zvýšilo svůj obranný rozpočet a vojenskou přítomnost," uvedl mluvčí.

Nejrozsáhlejší vojenské cvičení za posledních 40 let, které nese název Vostok 2018, se bude konat na přelomu srpna a září ve východní a střední části Ruska. Účastnit se ho má i ruské Tichomořské a Severní loďstvo.