NATO v průběhu největšího v posledních letech vojenského cvičení u ruských hranic Trident Juncture (TRJE18) plánuje okolo 20 „experimentů“, oznámili v alianci.

Manévry se budou konat ve dnech 25. října až 7. listopadu v Norsku. Zúčastní se jich asi 50 tisíc vojáků z 30 zemí, a to nejen členských zemí NATO, ale i partnerských zemí.

„Cvičení zabezpečí prostředí pro testování, korekci a další rozvoj existujících nebo nových možností. Koordinací a integrací experimentů organizací a členských zemí NATO v TRJE18 se NATO snaží zajistit ty nejlepší experimentální výsledky, aniž by tím bylo ohroženo plnění úkolů cvičení," uvádí se ve zprávě na webu velení.

Jedním z podobných experimentů bude nacvičování operativního nasazení koordinačně velitelského modulu pro řízení vojenského letectva spojeneckých zemí.

Generálporučík norských ozbrojených sil Rune Jakobsen v úterý oznámil, že Švédsko a Finsko, které do aliance nepatří, otevřou svůj vzdušný prostor pro operace v rámci manévrů.

Podle jeho slov se bude hlavní oblast cvičení nacházet ve vzdálenosti přes tisíc kilometrů od ruské hranice, vzdušné operace proběhnou ve vzdálenosti 500 kilometrů.