Ruské stíhačky Su-27 děsí NATO, píše National Interest.

Magazín říká, že nejvíce legendární stroje byly Mig-15, Mig-21, Mig-25 a Mig-29. Za nejlepší letoun autor materiálu ovšem považuje Su-27.

Podle informací magazínu se tento letoun vyvíjel s ohledem na možnosti F-15, proto se mu rovná ve výzbroji a rychlosti. Ruská stíhačka byla vyvinuta pro získání vzdušné převahy, dokázala ovšem ukázat své možnosti i proti pozemním cílům. Za dobu existence letounu byla vyrobena řada modifikací pro plnění různých úkolů, přitom si ale letoun zachovává svoji univerzálnost.

Magazín ukazuje na značné možnosti letounu Su-27. Letoun dosahuje rychlosti 2,35 Machu, může nést až osm raket malého a středního doletu a celou řadu bomb a raket. V rukou zkušeného pilota, píše autor, může toto letadlo provádět velkolepé manévry, které byly k vidění na leteckých show v Evropě a v Rusku.

Svůj první let Su-27 vykonal v roce 1977. V letounu byly použity nejnovější technologie sovětské školy konstruktérů. Díky tomu se podařilo získat prakticky neomezený potenciál pro modernizaci. Různé modifikace letounu dnes ochraňují nebe dvaceti zemí světa. Nehledě na desítky let služby Su-27 ještě zdaleka neřekl své poslední slovo.

Robert Farley

Zdroj:  nationalinterest.org