Útočné ponorky ruského námořnictva s jaderným pohonem třídy Projektu 885 Jaseň jsou extrémně smrtící a americké námořnictvo má tak zjevně důvod k obavám. (Foto: Sevmash)

Takový názor vyjádřil zpravodaj časopisu The National Interest Mark Episkopos ve svém článku, který byl zveřejněn v pondělí 13. ledna.

Stavba lodí třídy Jaseň-M svědčí o tom, že Rusko pokračuje v realizaci nejdražšího projektu pro ponorkovou flotilu postsovětské doby, píše autor.

Jaseň-M představuje komplexní modernizaci, která zahrnuje všechny možné inovace během dlouhodobé pauzy mezi uvedením projektu 885 Severodvinsk do provozu a spuštěním ponorky Kazaň v roce 2017 na vodu.

Navíc se testování poslední ponorky již blíží ke konci a Kazaň by měla být předána ruskému námořnictvu v prosinci tohoto roku.

Úplný seznam obnov ale zůstává tajemstvím a podle autora se tyto obnovy mohou u každé z ponorek, které mají být vyrobeny v příštím desetiletí, lišit.

Je známo, že ponorky Jaseň-M mají nižší akustickou signaturu, vylepšenou palubní elektroniku, kratší trup a rozšířený seznam používaných zbraní.

Konkrétně loď s jaderným pohonem ponese novou řízenou raketu Kalibr-M s téměř dvojnásobným doletem, ve srovnání s klasickým Kalibrem, tedy 4,5 tisíce kilometrů oproti 1,5 až 2,5 tisíc kilometrů.

Jak poznamenal Episkopos, Jaseň-M patří do stejné třídy vysokorychlostních útočných ponorek jako americké ponorky třídy Virginia.

„Nicméně, alespoň v jednom parametru ruský projekt rozhodně vítězí, a sice pokud jde o poměr ceny-kvality. Jedna sériová ponorka Jaseň-M nebude stát více než 1,6 miliard dolarů.

A průměrná cena ponorky třídy Virginia bude činit kolem 2,8 miliard dolarů,“ píše zpravodaj.

Autor rovněž dodává, že rozpočet ruského námořnictva je menší než rozpočet amerického námořnictva, ale Jaseň-M přitom může být za danou cenu konkurenceschopná na světové úrovni.

Kromě toho Episkopos píše, že Rusko prokazuje jistotu v realizace tohoto projektu tím, že zvýšilo počet objednaných lodí ze šesti na osm kusů.

„Vývoj ponorek byl v posledních desetiletích historicky méně patrný, a to kvůli jiným ambiciózním projektům ruského námořnictva.

Nyní však existuje jasná představa o pokračování série Jaseň-M,“ uzavřel věc pozorovatel.

Zdroj: snews.comnationalinterest.org