Firma celkově ohlásila zisk 1.1 miliardy zisku, ale před zdaněním. Finanční triky v účetnictví způsobily, že firma dostane od amerických daňových poplatníků refundaci 429 miliónů dolarů. Facebook je typickou moderní firmou, která sbírá výhody, kde může. Příkladem může být účetní uzávěrka firmy za rok 2012. Firma celkově ohlásila zisk 1.1 miliardy zisku, ale před zdaněním. Jenže z tohoto zisku nebude platit v USA žádnou federální daň. A nejen to. Finanční triky v účetnictví způsobily, že firma dostane od amerických daňových poplatníků refundaci 429 miliónů dolarů.


Aktivistická organizace Citizens for Tax Justice protestuje proti způsobu, jak firmy jako Google nebo Facebook postupují. Oficiálně měl Facebook platit daň ve výši 559 miliónů dolarů. Jenže firma legálním účetním trikem snížila hodnotu zisku o 1.03 miliardy dolarů. Nejen, že se tím vyhnula placení daní, ale dokonce dostala od státu refundaci. A přitom 40 miliónů občanů USA žije na hranici chudoby. Účetní trik je přitom "skromně" uveden v poznámce.

Ve starším článku jsme psali o faktu, že Apple platil ze zisku 36,8 miliard dolarů daň 1,9 %. Tento článek také ukázal typické daňové podvody velkých internetových firem, pod názvem "dvojitý irský a holandský sendvič". Používá jej firma Apple i další oligopoly, aby se vyhnuly placení daní ve svých zemích. Systém je technicky trochu komplikovaný, ale jeho zřízení a obsluhu zvládne každá větší makléřská firma. Viz tento obrázek.

Využívá se dvou irských společností, z nichž jedna sídlí v Irsku a druhá v daňovém ráji. Profituje se z nulového daňového zatížení na určité finanční převody – zejména oklikou prostřednictvím třetího subjektu – holandské nebo lucemburské pobočky společnosti. Tím se firma vyhne placení velké části daně. Google zase používá tuto velmi podobnou fintu s offshore-společnostmi, viz obrázek.

 Převodem do zámoří či využitím zemí jako Irsko a Holandsko se globální firmy fakticky vyhnou placení daní. Tím pochopitelně kolabují sociální funkce státu a kupní síla obyvatel. Další fintou je "kreativní účetnictví" typu Facebooku, který legálně okrádá stát na daních. Aktivní uživatelé Facebooku by tato fakta o "své" firmě měli vzít k úvahu.

Zdroj: e-republika.cz