Na Slovensko dnes z Číny dorazilo milion jednorázových roušek a 100 tisíc rychlotestů na koronavirus. Po přistání vládního speciálu to na briefingu na bratislavském letišti uvedl premiér Peter Pellegrini. Věc okamžitě okomentoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Co řekl? (Foto: Twitter)

Nejde o dodávku zdravotnického materiálu, která souvisí s kontraktem Státních hmotných rezerv. Ta by se teprve měla realizovat. Jde o iniciativu ministryně vnitra Denisy Sakové a jejího resortu.

„V životě jsem tak nečekal na přistání letadla, jak jsem na něj čekal dnes,“ uvedl Pellegrini.

Premiér při této příležitosti poděkoval čínské straně za ochotu. Myslí si také, že díky jejich přístupu před několika týdny teď Slovensko patří k zemím, ke kterým se toto zboží dostalo.

„Držme si palce, aby v následujících hodinách přistála další letadla z Turecka. Opět je to v gesci ministryně vnitra,“ konstatoval.

Situace by tak podle něj mohla být na několik dní či týdnů dopředu zklidněná. Jak uvedla Saková, v tureckých dodávkách jsou zejména respirátory FFP3 a FFP4. V procesu jsou také další objednávky roušek, přičemž několik milionů by podle ní mělo přijít v následujících dnech.

Zdravotnický materiál, který na Slovensko dorazil, směřuje do bezpečnostních skladů ministerstva vnitra. Rozdělovat se bude podle pokynů resortů vnitra a zdravotnictví. „Už tento týden začala distribuce několika tisíc roušek, které již byly na skladě,“ konstatoval Pellegrini a dodal, že toto jsou další, které jsou připraveny primárně pro ty, kteří provádějí ty nejdůležitější úkoly pro stát.

Je Čaputová větší kámoš Číny než Zeman?

Na to, že k našim sousedům dnes dorazil potřebný zdravotnický materiál, vzápětí na sociální síti reagoval předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.