Norské vojenské letectvo narazilo na potíže v provozu stíhacích letounů páté generace F-35A Lightning II, které mají být použity k „zadržování“ Ruska, informuje americký magazín Defense News. (Foto: US NAVY)

Bylo zjištěno, že brzdící padák stíhačky není dost spolehlivý a potřebuje úpravy.

Podle platných pravidel je při otevření padáku přípustná jedna mimořádná situace na deset tisíc, což se nedodržuje.

Norsko přitom plánuje, píše magazín, použít F-35 ke shromažďování informací o ruských ponorkách a také k doprovodu ruských vojenských letadel v blízkosti svých hranic.

F-35A Lightning II je druhý sériový stíhací letoun páté generace po F-22 Raptor. Oba letouny jsou dílem společnosti Lockheed Martin.

Stíhačky jsou kritice podrobovány pravidelně za vysokou cenu a různé technické závady.

Loni v říjnu byla například zveřejněna stížnost pilotů F-35, kteří pocítili nedostatek kyslíku, v listopadu Pentagon na 30 dní pozastavil projekt vybavení armády F-35 kvůli rzi na letounech.

Americký bezpilotní letoun XQ0-58A Valkyrie byl poškozen během testů v Arizoně, sdělil portál The Drive s odkazem na prohlášení Vojenského letectva USA.

K havárii došlo během přistávání. Příčinou byl silný vítr a porucha systému měkkého přistání.

„Prototyp tlumiče používaný v první sérii zkoušek, který ale nebyl určen k definitivnímu provozu, měl anomálii, v důsledku čehož byl přístroj poškozen při přistání,“ okomentovala havárii výrobní společnost Kratos.

Valkyrie byla vyvinuta výzkumnou laboratoří Vojenského letectva USA spolu s Kratos. Dron je určen k doprovodu stíhacích letounů páté generace F-35.

Zdroj:  defensenews.com