Světová zdravotnická organizace aktivovala nejvyšší stupeň pohotovosti v souvislosti s rostoucí epidemií opičích neštovic a prohlásila virus za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. (Foto: Flickr)

Toto vzácné označení znamená, že WHO nyní považuje epidemii za natolik významnou hrozbu pro celosvětové zdraví, že je třeba koordinované mezinárodní reakce, aby se zabránilo dalšímu šíření viru a jeho možnému přerůstání v pandemii.

Přestože prohlášení neukládá národním vládám žádné požadavky, slouží jako naléhavá výzva k akci. WHO může svým členským státům vydávat pouze pokyny a doporučení, nikoliv mandáty. Členské státy jsou povinny hlásit události, které představují hrozbu pro celosvětové zdraví.

Agentura OSN minulý měsíc odmítla vyhlásit celosvětový stav nouze v reakci na opičí neštovice. V posledních několika týdnech se však počet nakažených výrazně zvýšil, což přimělo generálního ředitele WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse k vyhlášení nejvyššího stupně pohotovosti.

Před vyhlášením celosvětového stavu ohrožení zdraví se sejde krizový výbor WHO, který zváží důkazy a vydá doporučení generálnímu řediteli. Výbor se nedokázal shodnout na tom, zda opičí neštovice představují stav nouze. Tedros jako šéf WHO rozhodl o vyhlášení nejvyššího stupně pohotovosti na základě rychlého šíření nákazy po celém světě.

„Máme tu ohnisko nákazy, které se rychle rozšířilo po celém světě prostřednictvím nových způsobů přenosu, o nichž toho příliš málo víme,“ řekl Tedros. „Ze všech těchto důvodů jsem rozhodl, že celosvětové ohnisko opičích neštovic představuje mimořádnou událost v oblasti veřejného zdraví, která vyvolává mezinárodní obavy.“

Podle údajů WHO bylo letos ve více než 70 zemích dosud hlášeno více než 16 000 případů opičích neštovic a od konce června do začátku července vzrostl počet potvrzených infekcí o 77 %. Největšímu riziku nákazy jsou v současné době vystaveni muži, kteří mají pohlavní styk s muži.

V Africe bylo letos hlášeno pět úmrtí na tento virus. Mimo Afriku zatím nebylo hlášeno žádné úmrtí.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí se většina lidí z opičích neštovic zotaví za dva až čtyři týdny. Virus způsobuje vyrážku, která se může šířit po celém těle. Lidé, kteří se virem nakazili, uvedli, že vyrážka, která vypadá jako pupínky nebo puchýře, může být velmi bolestivá.

Současná epidemie opičích neštovic je velmi neobvyklá, protože se hojně šíří v severoamerických a evropských zemích, kde se virus obvykle nevyskytuje. V minulosti se opičí neštovice v malé míře šířily v odlehlých částech západní a střední Afriky, kde virus přenášeli hlodavci a jiná zvířata.

V současné době je globálním epicentrem epidemie Evropa, která v roce 2022 hlásila více než 80 % potvrzených infekcí po celém světě. Spojené státy dosud nahlásily více než 2 500 případů opičích neštovic ve 44 státech, Washingtonu a Portoriku.

Tedros uvedl, že riziko, které opičí neštovice představují, je celosvětově mírné, ale v Evropě je hrozba vysoká. Podle něj jednoznačně existuje riziko, že se virus bude dále šířit po světě, i když je nepravděpodobné, že by nyní narušil globální obchod nebo cestování.

Počátkem května byl ve Spojeném království hlášen případ opičích neštovic u osoby, která se nedávno vrátila z cesty do Nigérie. O několik dní později Spojené království nahlásilo další tři případy opičích neštovic u lidí, kteří se zřejmě nakazili na místě. Poté začaly případy potvrzovat i další evropské země, Kanada a USA. Není jasné, kde vlastně epidemie začala.

Zdroj: cnbc.com