Vicepremiér krymské vlády a stálý zástupce republiky Krymu při prezidentovi RF Georgij Muradov označil za urážlivý požadavek Washingtonu vrátit poloostrov Ukrajině. (Foto: Wikimedia)

Takto okomentoval zprávu na ruskojazyčné stránce Velvyslanectví USA na Facebooku, v níž Washington vyzval k návratu Kyjevu úplné kontroly nad Krymem.

„Svým požadavkem vrátit území Krymu Ukrajině urazilo Ministerstvo zahraničí USA nejen obyvatele starobylé Tauridy, kteří se sami rozhodli, kde a s kým chtějí žít, ale i všechny národy světa, které bojovaly o svou svrchovanost a sebeurčení,“ řekl Muradov v rozhovoru pro Sputnik.

Zdůraznil, že Krym není jen území, ale především národ, který má na rozdíl od „mladých amerických kovbojů“ 2500leté zkušenosti s vlastní státností.

„Krym je sakrálním místem, je to kořen, z něhož vyrostl před více než 1000 let ruský svět – základ východní křesťanské civilizace. A ať už se nevzdělanci z Ministerstva zahraničí USA snaží sebevíc ulomit ukrajinskou větev našeho mohutného stromu a změnit jimi kolonizovanou Ukrajinu v zemi netradiční civilizační orientace, nepodaří se jim dostat ke krymskému kořenu, protože je ruský, a je chráněn celou mocí ruského státu,“ řekl Muradov.

Přání USA vzít obyvatelům Krymu jejich vlast označil stálý zástupce za blouznivou myšlenku. „Chceme jen poradit těm, koho napadají podobné blouznivé myšlenky: vraťte uchvácená mexická území Mexiku, ruskou Ameriku Rusku a americké státy, které povstaly kdysi proti Británii – britské koruně. A pak budete moci dávat doporučení jiným národům. A moje kolegy, americké diplomaty, zvu na návštěvu Krymu, aby si prostudovali jeho dějiny,“ řekl v závěru spolubesedník agentury.

Krym se stal ruským regionem v březnu roku 2014 podle výsledků referenda, které proběhlo po státním převratu na Ukrajině. Pro nové sjednocení s Ruskem se vyslovilo 96,77 procent voličů Republiky Krymu a 95,6 procent obyvatel města Sevastopolu. Ukrajina považuje poloostrov za své dočasně okupované území. Moskva nejednou prohlásila, že obyvatelé Krymu přijali toho rozhodnutí demokratickou cestou, v plném souladu s mezinárodním právem a Chartou OSN. Podle slov Vladimira Putina je otázka Krymu vyřešena definitivně.

Zdroj: snews.com