OSN fakticky podporuje dezinformační kampaň v západních médiích, která vytváří obraz Bílých přileb jakožto „skutečných a odvážných humanitárních pracovníků“, prohlásila na briefingu oficiální mluvčí MZV RF Marie Zacharovová.

„Všimli jsme si zpráv v médiích o účasti Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v evakuaci ze Sýrie velké skupiny aktivistů neblaze proslulých Bílých přileb, kteří se vydávali za humanitární organizaci a byli ve skutečnosti nástrojem hybridního informačního a propagandistického boje, který prováděla na území Sýrie řada zemí," řekla Zacharovová.

Podle jejích slov své zapojení do těchto událostí potvrzuje na svém webu i sám úřad vysokého komisaře.

„Tím fakticky podporují úředníci OSN dezinformační kampaň v západních médiích a v oficiálních kruzích o příslušnících Bílých přileb jakožto o skutečných a odvážných humanitárních pracovnících," podotkla.

Oficiální mluvčí MZV RF si položila otázku, proč se Bílé přilby evakuují ze Sýrie právě teď, kdy se zdá být jejich přítomnost nutná.

„To proto, že byli zapojeni za obrovské peníze do fejkových příběhů s údajnými chemickými útoky a do šíření na internetu celé této propagandistické dezinformační kampaně o údajném použití vládou chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu," zdůraznila.