Ruský prezident Vladimir Putin vedl telefonický rozhovor s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Společně diskutovali například o možném summitu normandské skupiny. Uvedla to tisková služba Kremlu. (Foto: Sputnik)

Uvádí se, že telefonický rozhovor se uskutečnil v sobotu, a to na popud německé strany. Dotyční společně diskutovali například o normandském summitu.

„Pokud jde o možné uspořádání příštího summitu tzv. normandské čtyřky, pak by měl být pečlivě připraven a završen konkrétními výsledky,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Podle informací se přípravou setkání této „čtyřky“ budou i nadále zabývat asistenti daných lídrů a vedení resortů zahraničí.

Rovněž se hovoří o tom, že účastníci dialogu potvrdili vážnost přísného provádění ustanovení minského balíčku opatření a dohod, jež byly dosaženy během zasedání „normandského formátu“. Týká se to především implementace Steinmeierova vzorce do ukrajinských právních předpisů, stejně jako rozšíření sil a prostředků v dohodnutých oblastech kontaktní linie v osadách Zolotoje a Petrovskoje.

Na základě výsledků daného rozhovoru bylo zjištěno, že Kyjev pod různými záminkami odmítl stáhnout vojenské vybavení z kontaktní linie na Donbasu.

Dalším tématem telefonického rozhovoru se stala i situace v Sýrii. V této souvislosti Putin a Merkelová uvedli, že je důležité pokročit v procesu urovnání situace v republice, včetně svolání prvního zasedání ústavního výboru.

Kabinet ministrů SRN po rozhovoru uvedl, že Putin a Merkelová diskutovali rovněž o situaci v Libyi a o probíhajících jednáních ohledně pokračování tranzitu plynu přes Ukrajinu.

Již dříve francouzská velvyslankyně v Rusku Sylvie-Agnès Bermann uvedla, že by se setkání nejvyšších představitelů států normanské skupiny mohlo proběhnout v blízké budoucnosti, pravděpodobně v listopadu.

Takzvaný „normanský formát“ jednání o Ukrajině existuje již od června roku 2014. Tehdy, během oslav 70. výročí spojeneckého vylodění v Normandii, lídři Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa poprvé diskutovali o urovnání konfliktu na Donbasu. Od té doby se uskutečnilo již několik telefonních rozhovorů a summitů na vysoké úrovni, stejně jako kontaktů ministrů zahraničních věcí.

Zdroj: snews.com