Bill Gates ve svém osobním blogu shrnul uplynulý rok a vyjádřil obavy, že pandemie navzdory očkování v následujících měsících zesílí. (Foto: Wikimedia)

„Bohužel jsme se ještě nedostali z potíží,“ řekl.

Během úvah o zesílení pandemie se miliardář opíral o údaje získané pomocí počítačových modelů, které naznačují, že se situace ve světě v příštím měsíci zhorší.

Gates zároveň připomněl, že nošení masek a sociální odstup jsou stále účinnými prostředky v boji proti šíření koronavirové infekce. Omezení týkající se návštěvy veřejných míst budou pokračovat i v příštím roce. Podle jeho názoru začne v roce 2021 počet případů onemocnění a úmrtí klesat a život se postupně začne vracet k normálu. Miliardář spojil své naděje se skutečností, že očkování by podle všech předpovědí mělo dosáhnout globálních rozměrů na jaře příštího roku.

Obavy však vyvolává rostoucí počet lidí odmítajících očkování. Gates přiznal, že nechápe důvody takové nedůvěry vůči vědě.

Koncem listopadu zakladatel společnosti Microsoft vyslovil předpoklad, že svět bude čelit nové pandemii.

V podcastu s herečkou Rashidou Jonesovou a hlavním americkým odborníkem na infekční nemoci Anthonym Faucim byl miliardář dotázán, čeká-li svět opravdu nová epidemie.

„Ano. A budeme mít štěstí, pokud k tomu dojde za dvacet let,“ odpověděl.

Gates zdůraznil, že za určitých okolností by se to mohlo stát dříve – za tři roky.

Gates zároveň uvedl, že příště budou lidé více připraveni čelit virům. Předpokládá, že do té doby už bude mít lidstvo vyvinuté algoritmy pro zavedení karantény. Gates také vyjádřil naději na zlepšení testovacích systémů pro potenciální nositele infekce.

„Podruhé nebudeme tak hloupí,“ uvedl na závěr.

Již dříve Gates předpovídal zhoršení situace s covidem-19 v zimě. Tehdy uvedl, že v chladném období lidé tráví více času uvnitř, jsou unaveni z preventivních opatření a virus se může aktivněji šířit. Podle jeho názoru ke zlepšení může dojít po zvýšení objemu výroby vakcín – poté, jak řekl Gates, lidstvo uvidí „světlo na konci tunelu“.