Americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že Washington je stále připraven na dialog s Ruskem o osudu Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). (Foto: Wikimedia)

„Amerika je nadále otevřená pro dialog s Ruskem a doufá, že bude schopno najít cestu k plnému dodržování Smlouvy o INF,“ řekl Pence, který promluvil na události při příležitosti 70. výročí NATO v Atlantické radě.

Viceprezident také zopakoval obvinění proti Rusku z toho, že nechce zničit raketu, která údajně porušuje podmínky smlouvy, což představuje „významné riziko pro členy NATO“.

Právě tímto Pence vysvětlil to, proč Spojené státy „neměly jinou možnost, než písemně informovat šest měsíců před naším odstoupením“ z INF.

Americký prezident Donald Trump uvedl, že Washington začne 2. února proceduru odstoupení od Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu s Ruskou federací.

Ministr zahraničí Mike Pompeo prohlásil, že „pokud se Rusko nevrátí k plnému a ověřitelnému dodržování smlouvy během šesti měsíců,“ smlouva bude přerušena.

Ruský prezident Vladimir Putin 2. února řekl, že Ruská federace bude reagovat na rozhodnutí Spojených států odstoupit od smlouvy INF a také pozastaví účast ve smlouvě.

Hlava státu poznamenala, že Rusko by nemělo a nebude vtaženo do drahého soutěžení ve zbrojení. Putin zároveň dodal, že všechny návrhy Ruské federace o odzbrojení „zůstávají na stole a dveře jsou otevřené“, ale od této chvíle požaduje, aby se nezačaly konat žádná jednání o tomto problému.

4. března podepsal Putin dekret o pozastavení plnění smlouvy INF Ruskem.

Rusko opakovaně uvedlo, že v plném rozsahu plní podmínky INF. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má velmi vážné otázky na Washington, pokud jde o plnění smlouvy samotnými Američany.

Podle něj jsou obvinění USA z porušení Smlouvy o INF nepodložená a raketa 9M729, kvůli které měl obavy Washington, byla testována v rozsahu povoleném smlouvou.

Zdroj:  ft.com