Majitelé vozidel Tesla nepoužívají k přístupu klíče, ale Bluetooth svého chytrého telefonu nebo záložní kartu. (Foto: Youtube / The Telegraph)

Podle agentury Reuters jedna kyberbezpečnostní firma našla způsob, jak zneužít technologii Bluetooth Low Energy (BLE) společnosti Tesla, při kterém dokázala na dálku odemknout vozidlo bez chytrého telefonu nebo klíčové karty majitele.

Výzkumník britské společnosti NCC Group Sultan Qasim Khan zveřejnil video, na kterém stojí na parkovišti vedle svého vozu Tesla Model Y z roku 2021. K notebooku měl připojené malé reléové zařízení. Zařízení dokázalo replikovat Bluetooth podpis jeho smartphonu, který byl v dosahu relé připojeného k počítači (ale mimo dosah vozidla), aby odemkl vůz a odjel.

Khan dokázal, že zloději aut mohou na dálku odemknout a ukrást Teslu zneužitím připojení BLE vozu – což nemusí být snadné opravit softwarovou záplatou.

„Vozidla Model 3 a Model Y jsou ohrožena zranitelností v technologii, která je poháněna technologií Bluetooth a která umožňuje zlodějům odemknout Teslu na vzdálenost 25 metrů,“ uvedl The Telegraph.

NCC dodala: „Tento výzkum ilustruje nebezpečí používání technologií z jiných důvodů, než je jejich zamýšlený účel, zejména pokud jde o bezpečnostní otázky.“

Majitelé vozů Tesla mohou zabránit zločincům v přístupu do svých vozů případným vypnutím Bluetooth z chytrého telefonu do vozidla při vystupování. K dispozici je také další úroveň autentizace zvaná PIN, při níž je třeba zadat čtyřmístné číslo na hlavní centrální dotykové obrazovce vozidla.

A nejedná se jen o nejsofistikovanější elektromobily. Novější vozidla jsou vybavena technologiemi, které zloději aut našli způsob, jak je ukrást na dálku, například pomocí high-tech Game Boye. Zloději také umisťují na vozidla Apple AirTags, aby je mohli sledovat a později ukrást.

Co se týče Tesly – každý vůz je dodáván bez fyzických klíčů -, majitelé se nemusí obávat, že jim někdo vypáčí zámky, ale naopak se obávají high-tech zlodějů aut.

Zdroj: reuters.com