Německá kancléřka Angela Merkelová jednala s polským premiérem Mateuszem Morawieckim. (Foto: Flickr)

Na společné tiskové konferenci, která proběhla v sobotu 11: září a kterou vysílala televizní stanice TVP Info, mimo jiné označila situaci s uprchlíky na hranici Běloruska a Evropské unie za „hybridní útok“.

Téma nelegální migrace nemohla opomenout ani Angela Merkelová.

„Na východní hranici zažíváme jakýsi hybridní útok uprchlíků na běloruské hranici. (…) Bez ohledu na pokusy o poskytnutí humanitární pomoci lidem by měly být vnější hranice EU chráněny, stejně jako tomu bylov Řecku,“ uvedla dotyčná.

Připomeňme, že již dříve, konkrétně 7. září, bylo oznámeno, že Severoatlantická aliance (NATO) vyslala na žádost Vilniusu do Litvy speciální tým pro boj s hybridními hrozbami.

Ještě o něco dříve, 30. srpna, vyšlo najevo, že Polsko na pozadí migrační krize vyšle do Litvy své policisty, aby střežili hranici. I tehdy se poznamenávalo, že se tak stalo na žádost Vilniusu.

Litva, Lotyšsko a Polsko v poslední době informují o nárůstu počtu nelegálních migrantů zadržených na hranicích s Běloruskem. V souvislosti s tímto problémem Litva na začátku července vyhlásila extrémní situaci na státní úrovni, a také začala stavět zeď. Lotyšské úřady zavedly mimořádnou situaci do 10. listopadu, a to kvůli přílivu nelegálních migrantů. V Polsku ohlásili stavbu plotu na hranici s Běloruskem. Země zároveň obviňují Minsk z hybridního útoku.

Nicméně, předseda parlamentního výboru pro mezinárodní vztahy Andrej Savynych v rozhovoru pro deník Izvestija poukázal na to, že je jeho republika v otázce migrace tranzitní zemí, a že tok nelegálních přistěhovalců, který je pozorován v poslední době, vznikl mimo jiné kvůli akcím kolektivního Západu.

Zdroj: dw.com