USA, Kanada a řada evropských zemí, zejména Velká Británie a Francie, posuzují plán evakuace příslušníků organizace Bílé přilby a jejich rodin ze Sýrie, informuje CNN s odkazem na vlastní zdroje.

Podle televize jde o vyslání asi jednoho tisíce příslušníků Bílých přileb a jejich rodin do jiných zemí, například do Kanady, Velké Británie nebo Německa.

Zdroj sdělil, že tuto otázku nastolil na bruselském summitu NATO prezident USA Donald Trump. Západní delegace přesvědčily hlavu Bílého domu, že způsoby evakuace mají být projednány s Izraelem a Jordánskem.

Zdroj také sdělil, že bezpečnost Bílých přileb může být jedním z témat helsinské schůzky Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Západní státy se ale chtějí obejít bez ruské pomoci.

Organizace Bílé přilby formuluje svůj cíl jako ochranu syrských civilistů se zachováním politické neutrality a neúčasti na ozbrojených akcích. Na internetu se v posledních letech objevuje stále víc videí, na kterých lidé v bílých přilbách zachraňují děti zpod trosek.

Současně však existují videozáznamy, na kterých je vidět, jak stejné Bílé přilby natáčejí inscenovaná videa, líčí „postižené" a diktují jim, co mají říkat. Víc než to, syrští novináři ukázali řadu videí, na kterých byli tito „záchranáři" zachyceni se zbraněmi a ve vojenské uniformě.

Zdroj: cnn.com